BEOGRAD
Prema konačnoj procjeni Centra za slobodne izbore i demokraciju (CeSID), Srpska radikalna stranka (SRS) haškog optuženika Vojislava Šešelja osvojila je 28,7 posto glasova na srbijanskim izborima i 81 mandat u parlamentu. Demokratska stranka (DS) predsjednika države Borisa Tadića dobila je 22,9 posto i imat će 65 smandata, koalicija Demokratske stranke Srbije premijera Vojislava Koštunice i Nove Srbije Velimira Ilića (DSS-NS) dobila 16,5 posto i 47 mandata, stranka G17 Plus 6,8 posto i 19 mandata. Prag je prešla i Socijalistička partija Srbije (SPS) Ivice Dačića, nasljednika Slobodana Miloševića s 5,9 posto i 16 mjesta u parlamentu te koalicija Liberalno demokratske partije Čedomira Jovanovića, Građanskog saveza Srbije Nataše Mićić, Socijaldemokratske unije Žarka Koraća i Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka s 5,3 posto i 15 mandata. U parlament ulaze i manjinske stranke za koje ne vrijedi izborni prag od pet posto, već tzv. prirodni prag, te sedam zastupnika manjina. Na izbore je izašlo četiri milijuna i 20 tisuća građana, odnosno 60,4 posto. Prvi neslužbeni rezultati izbora pokazuju da Srpska radikalna stranka nije dobila dovoljno glasova da sama formira vladu, i da su stranke demokratskog bloka dobile zajedno najveći broj mandata ali im predstoje teški pregovori o stvaranju koalicije. "Novu vladu trebamo formirati što prije i ja ću kao predsjednik Srbije taj posao povjeriti onome tko će pregovore moći obaviti što brže i uspješnije", izjavio je srbijanski predsjednik Boris Tadić na ponoćnoj konferenciji za novinare, dodajući da će mandatar biti iz redova njegove Demokratske stranke, koja je spremna koalirati i s koalicijom koju predvodi Čedomir Jovanović i s Demokratskom strankom Srbije Vojislava Koštunice. Dosadašnji premijer Vojislav Koštunica naglasio je da je za razgovore o budućoj vladi neophodno da sve stranke "donesu platforme", koje će se potom usuglasiti, te je odbio odgovoriti na pitanje bi li bio spreman na koaliciju sa Srpskom radikalnom strankom, s kojom bi u koaliciji mogao ostvariti parlamentarnu većinu od 126 od ukupno 250 zastupnika. Zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić je ustvrdio da su radikali "pobijedili na izborima", da njegova stranka neće dobiti priliku za formiranje vlade, ali da ipak očekuje da mu predsjednik Boris Tadić ponudi funkciju mandatara. Svoje birače utješio je riječima: "Izdržite još malo, sigurno ćemo imati vladu nakon sljedećih izbora".
DAMASK
Palestinski predsjednik Mahmud Abas u nedjelju je navečer izjavio da je sastanak sa šefom političkog odbora Hamasa Halidom Mešalom u Damasku bio "plodonosan" te da će pregovori o osnivanju palestinske vlade nacionalnog jedinstva biti nastavljeni. "Razgovarali smo o vladi nacionalnog jedinstva i razgovor ćemo nastaviti", rekao je Abas novinarima nakon dvosatnog sastanka s Mešalom. U zajedničkom priopćenju pročitanom novinarima nakon sastanka objavljeno da će pregovori biti nastavljeni za dva tjedna. "Još uvijek ima točaka oko kojih postoje nesuglasice, no nadamo se da ćemo ih tijekom pregovora uspjeti nadvladati", rekao je Mešal. Obojica čelnika istaknula su potrebu sprečavanja rivalstva između članova Fataha i Hamasa, kako ono ne bi preraslo u građanski rat. Abas i Mešal su obećali da će osobno učiniti najviše što mogu kako bi se taj sukob zaustavio. Obojica su odbacila ideju stvaranja nezavisne palestinske države s privremenim granicama, koju je ponudio Izrael. Sastanak u Damasku održan je na poziv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
ISTANBUL
Nezaposleni adolescent Ogun Samast (17) istražiteljima je priznao da je ubio poznatog tursko-armenskog novinara Hranta Dinka jer je vrijeđao Turke, objavio je u nedjelju CNN Turk. Ubojstvo je šokiralo Tursku i u ponovo u središte interesa vratilo pitanje o diskutabilnoj turskoj toleranciji prema manjinama i slobodi izražavanja u trenutku dok traži nastavak pregovora u ulasku u EU. Policija je Samasta uhitila u autobusu u crnomorskom obalnom gradu Samsunu u subotu. Kod sebe je imao pištolj. "Pročitao sam na internetu da je Dink rekao 'Ja sam iz Turske, ali turska krv je prljava'. Zato sam ga odlučio ubiti i nije mi žao", rekao je Samast, kako prenosi CNN Turk. Dink, koji je ubijen usred bijela dana ispred prostorija svoga lista u Istanbulu, bio je kontroverzna, ali poštovana figura koja je promovirala pomirenje između Turaka i Armenaca, ali je istodobno želio da Turska prizna svoju ulogu u genocidu Armenaca tijekom Prvog svjetskog rata. Turski nacionalisti takve komentare smatraju uvredom nacionalnoj časti. "Oni koji su protiv njega vodili kampanju, oni koji su ga proglasili neprijateljem Turske i označili ga kao metu, oni su odgovorni za njegovu smrt", rekao je turski nobelovac Orhan Pamuk. Dink (52) bio je kršćanin armenskog porijekla i urednik dvojezičnog tursko-armenskog tjednika Agosa.