WASHINGTON - Novi demokratski čelnici američkog Kongresa u petak su uputili pismo predsjedniku Georgeu W. Bushu u kojem kritiziraju najavljene planove za povećanje broja američkih vojnika u Iraku i pozivaju ga da počne s postupnim povlačenjem snaga i njihovom preorijentacijom na obuku iračke vojske.
Predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi i čelnik demokratske većine u Senatu Harry Reid, u pismu pozivaju Busha da počne povlačiti američke snage iz Iraka u idućih četiri do šest mjeseci, te da se američka vojna misija preorijentira s borbenih zadaća na obuku i logističku potporu Iračana.
"Dodavanjem borbenih postrojbi samo će se ugroziti više Amerikanaca, a naša će se vojska napregnuti do točke pucanja za nikakav strateški dobitak", navode u pismu čelnici novog saziva Kongresa.
Nova strategija američke administracije u Iraku, čije je objavljivanje Bush najavio za idući tjedan, prema neslužbenim izvorima iz administracije, uključuje i kratkoročno povećanje broja američkih vojnika za oko 20. 000 ili više, od čega bio ih 9.000 bilo razmješteno u Bagdadu, sa zadaćom zaustavljanja terorističkih napada i sektaškog nasilja, te razoružanja milicija.
MOSKVA - Ruske tvrtke specijalizirane u izvozu oružja osudile su u petak američke sankcije na prodaju oružja Iranu i Siriji tvrdeći da poštuju međunarodne zakonske propise.
"To je vrsta nelojalne konkurencije usmjerene na naše društvo i čitavu Rusiju", kazao je predstavnik Ruske javne agencije za izvoz oružja Rosoboronexport Valerij Kartavtsev na tv postaji Vesti.
Washington je zabranio trgovanje sa SAD-om tijekom dvije godine kineskim, ruskim i sjevernokorejskim tvrtkama optuženima da su prodavale rakete i oružje Iranu i Siriji, piše Washington Times od petka.
U pitanju su tri ruske tvrtke specijalizirane u protutenkovskim i protuzračnim sustavima: Rosoboronexport, Istraživački uredi Toule i Kolomna.
Rusija je jedan od glavnih svjetskih izvoznika oružja. Godine 2005. prodala je oružje 61 zemlji za rekordan iznos viši od šest milijardi dolara.
KAMPALA - Mandat ugandskih postrojbi koje bi trebale sudjelovati u snagama za održavanje mira u Somaliji bit će ograničen u pomaganju tranzicijskoj somalijskoj vladi u uspostavi reda u zemlji, kazao je u petak ugandski predsjednik Yoweri Museveni.
"Ne idemo u Somaliju da se s nekime borimo nego da podržimo tranzicijsku vladu", kazao je Museveni na konferenciji za novinare u Kampali, po povratku iz Adis Abebe gdje je u četvrtak razgovarao s etiopskim premijerom Melesom Zenawijem.
U petak je Međunarodna kontaktna skupina o Somaliji, okupljena u Nairobiju, zatražila "hitno" financiranje mirovnih snaga u zemlji. Zasad je jedino Uganda spremna poslati 1000 osoba u okviru tih snaga.
RABAT - Približno 500 osoba prosvjedovalo je u petak ispred američkog veleposlanstva i predstavništva UN-a u Rabatu protiv pogubljenja bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina, na poziv nevladinih marokanskih udruga.
Prosvjednici među kojima su bili studenti, odvjetnici, umjetnici uzvikivali su neprijateljske parole protiv SAD-a pozivajući na bojkot političkih i kulturnih aktivnosti koje u Rabatu redovito organizira američko veleposlanstvo u Rabatu.
Prosvjednici su pogubljenje Sadama Huseina ocijenili "političkim ubojstvom".
Marokanske nevladine organizacije već su organizirale u Rabatu prosvjed 30. prosinca, nekoliko sati nakon pogubljenja Sadama Huseina.