FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

VIŠE OD 10.000 MRTVIH U AZIJI, SVIJET NUDI POMOĆ

ZAGREB, 26. prosinca 2004. (Hina) - Najsnažniji potres u posljednjih 40godina, koji je u nedjelju ujutro pogodio južnu Aziju, podigavšiplimne valove visoke i do deset metara, odnio je - prema dosadraspoloživim podacima - najmanje 10.200 ljudskih života. HrvatskoMinistarstvo vanjskih zasad nema nikakvih informacija da među žrtvamaima hrvatskih državljana.
ZAGREB, 26. prosinca 2004. (Hina) - Najsnažniji potres u posljednjih 40 godina, koji je u nedjelju ujutro pogodio južnu Aziju, podigavši plimne valove visoke i do deset metara, odnio je - prema dosad raspoloživim podacima - najmanje 10.200 ljudskih života. Hrvatsko Ministarstvo vanjskih zasad nema nikakvih informacija da među žrtvama ima hrvatskih državljana.

Dok broj poginulih neprestano raste sa svih strana svijeta dolaze ponude za pomoć.

Valove je prouzročio potres magnitude 8,9 stupnjeva po Richteru, koji je najteže posljedice i najviše žrtava, prema nedjeljnim podacima oko 10.200, ostavio duž indonezijske obale, obale Šri Lanke i Indije, te u Tajlandu i na poznatom turističkom odredištu Maldivima

Prema pristiglim podacima, u Indoneziji je živote izgubilo 4.185 ljudi, na Šri Lanki 3.225, a u Indiji 2.447 osoba. Na Tajlandu je poginulo 310, u Maleziji 42, na Maldivima 15, a u Bangladešu dvoje ljudi.

Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova preko svojih diplomatskih predstavništava u Aziji istražuje ima li eventualno stradalih Hrvata u potresu i plimnim valovima koji su pogodili južni dio toga kontinenta i zasad nema nikakvih informacija da među žrtvama ima hrvatskih državljana, izjavio je u nedjelju navečer glasnogovornik MVP-a Dobroslav Silobrčić.

"Od početka katastrofe je prošlo više od 15 sati i zasad nije ustanovljeno da je bilo tko od hrvatskih državljana stradao. Također, nitko se hrvatskim diplomatskim predstavništvima nije javio da traži nekoga od svojih ljudi", rekao je Silobrčić.

Hrvatska veleposlanstava u Indoneziji (koje pokriva i Tajland), te Indiji (koje pokriva i Šri Lanku) su, među ostalim, kontaktirale i lokalne bolnice i, također, nisu došli do nikakvih informacija o eventualno stradalim hrvatskim državljanima.

Kako je ustanovljeno, nijedna turistička skupina iz Hrvatske nije se u trenutku te prirodne katastrofe nalazila u nekom od pogođenih područja. Doduše, iz MVP-a napominju da zasad ne mogu ništa znati o eventualnim pojedinačnim, odnosno neorganiziranim odlascima u ta područja.

Međunarodni odbor Crvenog križa (ICRC) uputio je hitan apel za pružanje pomoći zemljama pogođenim ovom katastrofom. ICRC je inicijalno zatražio 7.5 milijuna švicarskih franaka pomoći (oko 40 milijuna kuna). Pomoć bi se trebala usredotočiti na tri najpogođenije zemlje: Indoneziju, Šri Lanku i Indiju. "Najveći će problem biti zaustavljanje bolesti koje se šire vodom, prvenstveno malarije i dijareje", priopćeno je iz ICRC-a.

Svoju su izravnu pomoć dosad, također, ponudile Rusija, Francuska, Britanija i Njemačka.

Plimni valovi stigli su u međuvremenu do obala istočne Afrike, gdje su izazvali materijalne štete i zasad nema podataka o eventualnim ljudskim žrtvama.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙