Ovim dokumentiom potpisnici se obvezuju da će u slučaju predlaganja promjena Ustava razgovorima osiguravati konsenzus, i neće dopustiti 'narušavanje jednakopravnosti entiteta i konstitutivnih naroda u BiH' te da će općenito svojim političkim djelovanjem zajednički 'onemogućiti rušenje ustavnog poretka BiH i RS jednostranim nametanjem ili favoriziranjem bilo kojeg naroda ili entiteta'.
Potpisnici Sporazuma suglasni su o potrebi formiranja radnih grupa stručnjaka koje bi, kao savjetodavno tijelo, imale zadatak u roku od tri mjeseca izraditi prijedloge za definiranje položaja Republike Srpske u kontekstu očekivanih prijedloga međunarodne zajednice.
Kada je riječ o suradnji s Haškim tribunalom, stranke-potpisnice Sporazuma opredijelile su se da se to pitanje riješi 'potpunim izvršavanjem međunarodnih obaveza od strane nadležnih organa RS i BiH' naglašava se u Sporazumu o načelima političkog djelovanja, a u odnosu s vladama u državnoj zajednici Srbije i Crne Gore tražit će se 'puna institucionalnu suradnju u ispunjavanju obaveza prema Haškom tribunalu'.
Danas utvrđeni Sporazum također isključuje mogućnost ukidanja MUP-a i policije Republike Srpske ' kao dijela jedinstvenog sustava u BiH s jasno definiranim nadležnostima i strukturom'.
Politički subjekti - potpisnici banjalučkog Sporazuma procjenjuju da je 'prošlo vrijeme nametanja rješenja od strane Visokog predstavnika u BiH' te da međunarodna zajednica treba podstaknuti domaće političke strukture u kreiranju i realiziranju reformi pri čemu zahtijevaju partnerski odnos sa predstavnicima međunarodne zajednice u BiH.
Današnji Sporazum praktično je usuglašeni odgovor političkih subjekta RS na sankcije koje je Visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown 16. prosinca odredio srpskome entitetu zbog neispunjavanja obveza prema haškome Tribunalu.