Američki predsjednik George Bush u povodu smrti Jasera Arafata uputio je izraze sućuti palestinskom narodu, izrazivši nadu u ostvarenje njegovih težnji za neovisnom, demokratskom Palestinom koja će živjeti u miru sa svojim susjedima.
"Smrt Jasera Arafata je značajan trenutak u palestinskoj povijesti. Izražavamo sućut palestinskom narodu i nadamo se da će mu budućnost donijeti mir i ostvarenje težnji za neovisnom, demokratskom Palestinom koja će živjeti u miru sa svojim susjedima", kaže se u priopćenju koje je objavila Bijela kuća.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je Arafatova smrt veliki gubitak za palestinski narod. Smrt predsjednika Palestinske samouprave "je težak gubitak kako za palestinsko čelništvo tako i za cjelokupan palestinski narod", prenosi Putinovu izjavu njegov ured za medije.
Francuski predsjednik Jacques Chirac ocijenio je da je Arafat bio hrabar čovjek od uvjerenja koji je utjelovljavao palestinsku borbu za nezavisnost. Chirac je od međunarodne zajednice zatražio ustrajnost u naporima kako bi se ostvario međunarodni mirovni plan za Bliski istok.
Izraelski predsjednik Moshe Katzav u četvrtak je izrazio nadu da će smrt palestinskog čelnika omogućiti imenovanje novog palestinskog vodstva koje će otvoriti novo poglavlje u odnosima s Izraelom. "Nadam se da će novo palestinsko vodstvo krenuti novim putem čiji će cilj biti okončanje terorizma i nasilja, što će nam omogućiti nastavak pregovora. Nadam se da će Palestinci uspjeti brzo nadvladati bol i da će ih novo vodstvo izvesti iz dosadašnjih patnji", rekao je Katzav.
"Jaser Arafat bio je simbol palestinskog pokreta koji je radio na ostvarenju mira na Bliskom istoku", rekao je u četvrtak britanski premijer Tony Blair, podsjetivši da je Arafat zajedno s Izraelcem Yitzhakom Rabinom 1994. dobio Nobelovu nagradu za mir u znak "priznanja za napore na postizanju mira" na Bliskom istoku. Arafat je poveo svoj narod prema osnivanju palestinske države te je nastojao da se pronađe rješenje za suživot dviju država, kazao je Blair izrazivši sućut Arafatovoj obitelji i palestinskom narodu. Dodao je kako smatra da se trebaju nastaviti nastojanja na stvaranju palestinske države koja će egzistirati uz siguran Izrael.
"Glavni tajnik UN-a duboko je ožalošćen viješću o smrti predsjednika Jasera Arafata. Predsjednik Arafat bio je jedan od onih čelnika koje su ljudi vrlo brzo prihvaćali diljem svijeta. Gotovo četiri desetljeća simbolizirao je nacionalne aspiracije palestinskog naroda", kaže se u priopćenju glavnoga tajnika UN-a Kofija Annana.
Glasnogovornik Arapske lige Hossam Zaki ocijenio je kako je riječ o "velikom gubitku, ne samo kada je riječ o palestinskoj stvari već i kada je riječ o arapskom svijetu. Arafat je bio utjelovljenje palestinskog pitanja i njegov odlazak bit će velik gubitak. No, varaju se svi oni koji misle da će njegova smrt otvoriti sva vrata prema postizanju mira. Mi smatramo da bi odgovor na to pitanje prije mogli dati Izraelci nego Palestinci."
Australski premijer John Howard za australski je radio kazao kako smatra da će "povijest vrlo oštro suditi o Arafatu jer 2000. nije prihvatio ponudu koju mu je tada iznimno hrabro iznio tadašnji izraelski premijer Ehud Barak, kojom su Izraelci pristajali na 90 posto palestinskih zahtjeva".
Novozelandski ministar vanjskih poslova Phil Goff je komentirajući Arafatovu smrt izjavio kako se palestinski predsjednik borio za priznanje buduće palestinske države te se zalagao za prava obespravljenog naroda, što je njegova pozitivna strana, no, prema njegovu mišljenju postoji i ona negativna - a to je činjenica da se nije nikada uspio transformirati iz predvodnika pokreta otpora u državnika. Također je kazao kako smatra da je tijekom njegova vodstva Palestinsku samoupravu karakterizirala nekompetencija, korupcija te nepostojanje ustavnih i demokratskih procedura.