Projektom se planira doprema nafte s naftnih polja u Rusiji preko šest zemalja do luke u Omišlju.
Kad povjerenstvo donese odluku o cjelovitosti i stručnoj utemeljenosti Studije, ona će biti upućena na javni uvid, koji će trajati najmanje 14, a najviše 21 dan, a odlukom Ministarstva može se i produžiti.
Povjerenstvo može odrediti i obvezu provedbe javne rasprave u tijeku javnog uvida.
Studija ima oko 1500 stranica, ali su neki podaci o objektima u Studiji posebno važni za obranu zemlje i državna su tajna, pa se ne mogu dati na javni uvid. To se u prvom redu odnosi na grafičke prikaze instalacija, što nije presudno za procjenu utjecaja na okoliš, navodi Ministarstvo.
Obavijest o javnom uvidu i mogućoj javnoj raspravi objavljuje se u javnom tisku i službenom glasniku jedinice lokalne samouprave na području na kojem se provodi, a može i u drugim javnim glasilima. Javnost može davati pisane i usmene primjedbe, prijedloge i mišljenja, a povjerenstvo mora dati odgovore i obrazloženja. Sjednice povjerenstva koje ocjenjuje prihvatljivost zahvata su javne.
Tvrtka JANAF je na zahtjev Ministarstva izradila Izvješće o Studiji utjecaja na okoliš namjeravana zahvata koju je kao prethodnu informaciju Ministarstvo objavilo na svojoj web-stranici.
Sporazum o Družbi Adriji potpisala je bivša Vlada 2001., a za provedbu toga projekta treba dograditi, obnoviti i osuvremeniti JANAF-ov naftovodni sustav JANAF-a, za što je prije izdavanja lokacijske i građevne dozvole bila obvezna izradba Studije utjecaja na okoliš i njezina ocjena. Tu su studiju za JANAF izradili Rudarsko-geološko-naftni fakultet u Zagrebu i Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu i njegova ispostava u Dubrovniku.
Udruga "Eko-Kvarner" protivi se tom projektu smatrajući da bi tankeri u more dopremili i balastne vode te time poremetili jadranski ekosustav.
Ta udruga je 15. listopada i ponovno jučer prozvala Ministarstvo da "usprkos dogovoru ne kani na svojim internetskim stranicama u cijelosti objaviti Studiju utjecaja na okoliš za projekt Družbu Adriju".