Direktor regionalnog ureda IDC-a Adriatics Boris Žitnik na konferenciji koja je prvi put održana u Zagrebu naglasio je da u tom smjeru već ima ozbiljnih promišljanja, a kao primjere takvih mogućih domaćih tvrtki naveo je Hrvatske željeznice (HŽ), Hrvatsku elektroprivredu (HEP) i telekomunikacijsku tvrtku T-com.
Outsourcing nije novi proizvod odnosno usluga, ustvrdio je Žitnik. Dodao je da je riječ tek o novom obliku pružanja informatičkih usluga.
Uvođenje takvog modela unosi, međutim dalekosežne promjene ne samo u poslovanje i nabavke krajnjih korisnika već i poziciju i kulturu informatičkih kuća i svih sudionika u distribucijskim lancu, istaknuo je. Žitnik je podsjetio da je u razvijenom svijetu modalitet pružanja usluga preuzeo ogroman udio u ukupnim IT uslugama, pa se primjerice, u Finskoj preko 60 posto IT usluga pruža u outsourcing modelu.
U Hrvatskoj je praksa outsourcinga tek na početku, no prema Žitnikovom sudu izvjesno je da vrijeme šire primjene tog modela dolazi i u Hrvatsku, te da se tvrtke za njega trebaju i pripremati.
Prema procjenama IDC-a vrijednost IT outsourcing tržišta u Hrvatskoj lani je iznosila 15,98 milijuna američkih dolara ili otprilike 11 posto vrijednosti domaćeg tržišta IT usluga. Godinu ranije, 2002, u Hrvatskoj je vrijednost outsourcing ugovora iznosila 2,28 milijuna američkih dolara ili tek 2,5 posto ukupnoga tržišta IT usluga. Taj rast je ostvaren zahvaljujući uslugama koje FINA i Gradski zavod za obradu podataka (GZAOP) pružaju središnjoj i lokalnoj upravi, kazano je.
Konferencija je okupila više od 150 posjetitelja, kao i pružatelje i potencijalne korisnike na području outsourcinga informatičkih usluga. Oni su na konferenciji predstavili svoja rješenja, dali stvarne primjere iz prakse i prikazali kako najbolje iskoristiti prednosti i kako se prilagoditi ovom modelu.
IDC Outsourcing Roadshow CEE 2004 već je održan u Budimpešti i Varšavi, a poslije Zagreba bit će održan u Pragu i Beču.
(Hina) xnz ydb