Prošle jeseni Sabor je u Ovršni zakon ugradio odredbu koja je javnim bilježnicima omogućavala sudjelovanje u ovrsi, a koja je trebala stupiti na snagu 1. listopada ove godine.
Kako u međuvremenu nisu doneseni predviđeni podzakonski akti, ta odredba nije zaživjela u praksi, pa Vlada od Sabora traži da izmjeni Zakon i javne bilježnike isključi iz ovršnog sustava.
Vladin prijedlog podržavaju klubovi vladajućih, protive mu se oporbene stranke, koje smatraju da bi odustajanje od sudjelovanja javnih bilježnika u ovrsi značilo odustajanje od započete reforme pravosuđa.
Vlada je imala dovoljno vremena donijeti podzakonske akte i organizirati javne bilježnike, kazao je HSS-ovac Josip Vresk, upozoravajući kako, osim ukidanja odredbe o sudjelovanju javnih bilježnika u ovršnim postupcima, Vlada ne predlaže nove mjere koje bi ubrzale ovršni postupak.
Ingrid Antičević-Marinović (SDP) upozorila je na prenatrpanost sudova, na kojima, kaže, provedbu trenutno čeka 600.000 rješenja o ovrsi.
Damir Kajin (IDS) ocijenio je, pak, da je na Vladin prijedlog "značajno utjecao javnobilježnički lobi", kojem, kaže, "nije u cilju sudjelovati u ovrsi, kad imaju mogućnost sjajne zarade, bez previše truda".
Upozorio je i da prebrze izmjene organskih zakona stvaraju pravnu nesigurnost i potiču nepovjerenje u pravni sustav.
HDZ-ovac Velimir Pleše upozorava, pak, da Vlada nije imala izbora, doli ukinuti neprovedivu zakonsku odredbu, te naglasio da sudjelovanje javnih bilježnika u ovrsi poznaju zakonodavstva svega tri europske države, ali u vrlo ograničenom obliku.