To pokazuje usporavanje rasta, s obzirom da je u prvom tromjesečju ove godine stopa rasta BDP-a iznosila 4,2 posto, dok je prošle godine u drugom kvartalu BDP realno porastao za 5,8 posto.
U drugom tromjesečju ove godine usporavanje rasta zamjetno je u svim kategorijama potrošnje, osim kod državne potrošnje koja je nakon tri tromjesečja pada, u drugom tromjesečju ove godine zabilježila rast od 0,7 posto.
Usporavanje rasta većim se dijelom može pripisati usporavanju rasta osobne potrošnje, čiji udio u hrvatskom BDP-u iznosi oko 70 posto.
Osobna je potrošnja u drugom tromjesečju ove godine porasla za 3,8 posto prema istom prošlogodišnjem razdoblju (u prvom tromjesečju ove godine rast je bio 3,9 posto, a u drugom tromjesečju lani 4,7 posto).
Osjetnije usporavanje stopa rasta bilježi se kod investicija u kapital koje su u drugom tromjesečju ove godine porasle za 7,7 posto, prema 18,3 posto u drugom prošlogodišnjem kvartalu.
Istodobno, stopa rasta uvoza roba i usluga od 5,4 posto ponovno je viša od stope rasta izvoza roba i usluga, koji je u drugom tromjesečju porastao za 3,9 posto.
Prema podatcima o tromjesečnom obračunu bruto dodane vrijednosti po pojednim djelatnostima, najvišu stopu rasta i nadalje bilježi građevinarstvo, ali uz daljnje usporavanje.
Nakon dvije godine u kojima su stope rasta bile iznad 10 posto, pa i 20 posto (24,3 i 21,1 posto u drugom i trećem tromjesečju prošle godine), te stope od 12,9 posto u prvom ovogodišnjem tromjesečju, stopa rasta graditeljstva pala je ispod 10 posto i u drugom tromjesečju ove godine iznosi 8,8 posto.
Suprotno od toga, poljoprivreda, lov, šumarsto i ribarstvo nakon pet tromjesečja negativnih stopa u drugom tromjesečju ove godine bilježe rast za 6,3 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.
Stopa rasta BDP-a prošle je godine iznosila 4,3 posto, a analitičari ove godine očekuje da će pasti ispod 4 posto, na oko 3,7 posto.
Hrvatska Vlada, prema stand by aranžmanu s MMF-om, očekuje rast BDP-a u ovoj godini između 3,5 i 3,75 posto.