Za osnivanje povjerenstva izjasnio se SDP, stranka čije dužnosnike - Račana, Linića i Crkvenca, HDZ proziva zbog Lenca.
No, u toj stranci drže da je njegovo osnivanje motivirano željom da se politički obračuna sa SDP-om, iznošenjem političkih diskvalifikacija na račun njegovih čelnika, a ne činjenca.
Osnivanje povjerenstva, s tim da se njegove ovlasti prošire i na sve ostale slučajeve u kojima su bivši ministri dobivali od države jamstva za svoje tvrtke, podržava HSP.
Bivši ministar Čačić bio je član Upravnog odbora HBOR-a, banke kojoj je država dala jamstvo za kreditiranje Čačićeve tvrtke, tvrdi Miroslav Rožić (HSP), podsjetivši da je na čelu Upravnog odbora HBOR-a tada bio Mato Crkvenac.
Osnivanju povjerenstva usprotivio se IDS, u ime kojega Damir Kajin pita koliko bi to sada koristilo posrnulom Lencu.
Zbog dva-tri šamara bivšoj Vladi, par uvreda Račanu i Liniću, riskiramo likvidaciju Lenca, stranim tvrtkama poručujemo da posao ne povjeravaju našem brodogradilištu, naglasio je Kajin.
U žestokoj raspravi postavljeno je pitanje odgovornosti revizorskih kuća koje su tvrdile da je u Lencu sve u redu, spominjao se uskrsnuli mrtvac.
HDZ-ov zahtjev za osnivanjem povjerenstva brani Branimir Glavaš, koji odbija sve oporbene prozivke da je njegov krajni cilj politički obračun s bivšom vlasti.
Glavaš ustrajava da je bivša vlast nenamjenski trošila novac poreznih obveznika, te davala jamstva "partijskim drugovima".
Žestoka rasprava dotaknula se i HRT-a, ali i navodnog Glavaševog nošenja oružja u novinskim redakcijama u Osijeku početkom 90-ih.
Te prozivke iz SDP-a, Glavaš je odlučno zanijekao, prozvavši kolege da tim neistinama žele skrenuti pozornost javnosti s prave teme.
Uz brojne polemike i neprestane replike, Sabor nastavlja raspravu o HDZ-ovu zahtjevu da osnuje istražno povjerensvo za Viktora Lenca.