"Sud prve instance smatra da Komisija nije imala ovlasti usvojiti takvu odluku nakon što je prijedlog akvizicije odbačen", stoji u priopćenju suda.
WorldCom je u međuvremenu završio u stečaju, te je ponovno počeo poslovati pod nazivom MCI.
Presuda, u kojoj se zahtijeva od Komisije da plati troškove MCI-ja, značajna je zato što će u budućnosti kompanije biti u mogućnosti izabrati povlačenje iz poslova i prije nego Komisija presudi protiv njih.
MCI nema namjeru ponovno pokrenuti ponudu za preuzimanjem, ali je želio prijašnju presudu poništiti kako mu ne bi smetala u budućim akvizicijama.
"Današnja povoljna presuda osigurat će poštenu i adekvatnu reviziju transakcija u tehnološkim uslugama", izjavila je izvršna potpredsjednica i glavna savjetnica MCI-ja, Stasia Kelly.
Sporazum je blokiralo, uz Komisiju, i američko ministarstvo pravosuđa. Komisija je u svojoj tadašnjoj presudi navela kao razlog protivljenja strah da će europski potrošači biti ovisni o novoj kompaniji za univerzalnu Internet povezanost.
Godinu dana nakon što je odustao od akvizicije, WorldCom je upao u skandal vezan za pogrešno računovodstveno izvješćivanje, u kojem je otkriveno da nedostaje 11 milijardi dolara, što je rezultiralo dosad najvećim svjetskim korporativnim bankrotom.