"Slovenija je prva država s Balkana koja je ušla u Europsku uniju. To je za vas vrlo važno, a predstavlja i jednu vrstu obveze prema ostalim državama s tog područja. Nesuglasja je potrebno rješavati na miran europski način", rekao je Solana nakon susreta s Ropom, ne spominjući izrijekom nedavni incident na graničnom prijelazu Plovanija, o čemu je također bilo riječi u njegovim razgovorima sa slovenskim političarima.
Solana je u utorak ujutro završio svoj kraći posjet Sloveniji razgovorima s premijerom Antonom Ropom i ministrom vanjskih poslova Ivom Vajglom, te je sa slovenskim premijerom održao kraću konferenciju za novinare, na kojoj je među ostalim rekao da je sva sporna pitanja na Balkanu potrebno rješavati dijalogom.
Na pitanje slovenskih novinara što može preporučiti Sloveniji u graničnom sporu s Hrvatskom i da li da Slovenija pristane na međunarodnu arbitražu o granici na moru koju Hrvatska predlaže, Solana je rekao da je u Sloveniju došao zbog primanja odlikovanja i da je Slovenija pred izborima, dok će za sve ostalo biti vremena nakon izbora.
"Sloveniju nije potrebno nagovarati na arbitražu", rekao je Rop. Dodao je da "Slovenija želi dijalog s hrvatskom stranom" i da će odmah nakon završetka izbora njegova vlada predložiti međusobni dogovor o "izbjegavanju svih konflikata" u područjima o kojima dvije strane imaju različita stajališta.
"Nakon izbora sadašnje će tenzije i napetosti popustiti", rekao je Rop.
Slovenski premijer je rekao da njegova država aktivno sudjeluje u regiji kao članica Europske unije i NATO saveza, spremna je svim državama zapadnog Balkana pružati pomoć u približavanju Europskoj uniji.
"Dugoročni interes Slovenije je da i Hrvatska uđe u Europsku uniju. S druge strane za nju kao i za sve ostale države važi da mora ispuniti potrebne kriterije", rekao je slovenski premijer.
Solana je istaknuo da sporna pitanja koja imaju države u regiji treba rješavati na miran način i da do rješenja treba doći "kroz dijalog i suradnju". To je, istaknuo je, i bit načina na koji su se konflikti rješavali u Europi koja želi postati i važan element u svijetu. Solana je naglasio da sve države u regiji imaju otvorena put u EU.
"Države ove regije žele postati dijelom Europske unije. Što prije do toga dođe, to bolje, to je i naše mišljenje", rekao je Solana nakon razgovora s Ropom.
Slovenski predsjednik Janez Drnovšek dodijelio je u ponedjeljak navečer Solani visoko državno odlikovanje zbog njegova priloga u uključivanju Slovenije u Europsku uniju i NATO savez, te zbog njegove uloge što ju je 1995. godine imao u rješenju spora između Slovenije i Italije oko imovine talijanskih optanata, odnosno izbjeglica s obale i slovenskog primorja. Tada je uz posredovanje Solane, koji je tada bio španjolski ministar vanjskih poslova, došlo do tzv. "španjolskog kompromisa" kojim je talijanska vlada prestala uvjetno blokirati približavanje Slovenije Europskoj uniji. Umjesto vraćanja nekretnina odnosno imovine u naturi, kompromisom je određeno da će Slovenija liberalizirati tržište nekretninama za strance u sklopu svoje prilagodbe europskim propisima.