Vajgl je u razgovoru za bečki "Profil" rekao da je sada prava prilika da Haider "pokaže širokogrudnost" i dopusti postavljanje tabli sa slovenskim nazivima sela u okolici Klagenfurta i u onim slučajevima kad je prisutnost slovenske manjine manja od 25 posto.
Austrijski ustavni sud promijenio je prije 3 godine odredbu po kojoj koruški Slovenci na takve table mogu računati samo ako ih u naselju živi više od 25 posto, ali odluka još nije postala pravomoćna niti je provedena jer joj se Haider protivi.
Kontroverzni Austrijanac nije ostao dužan nekadašnjem slovenskom veleposlaniku u Beču i sadašnjem šefu diplomacije susjedne države, javljaju mediji u Ljubljani i Klagenfurtu u subotu. Haider je tako nedavno prihvaćeni slovenski zakon o službenoj upotrebi jezika nazvao izrazom politike jezičnog nacionalizma i imperijalizma.
Taj zakon koji do u detalje propisuje upotrebu "slovenščine" u svim prilikama nedavno je onemogućio zajedničku izložbu austrijskih poduzeća na obrtničkom sajmu u Celju jer njihov katalog nije bio u cijelosti na slovenskom jeziku, tvrdi Haider koji je prije 4 godine izazvao krizu austrijske vlade zbog europskih ocjena da je njegova stranka "ultranacionalistička".
Predsjednik koruške vlade je čak pozvao austrijsku vladu da u Bruxellesu ispita da li je takav zakon u skladu s europskim standardima.
"Ako jest", kaže Haider, "onda i drugim državama treba biti dopušteno da postavljaju takve barijere".