Epidemije bolesti poput smrtonosne ptičje gripe, koja se u Aziji ponavlja, uzrokuju goleme gospodarske gubitke, sve veće siromaštvo, stvaraju paniku i često izazivaju društvenu i političku nesigurnost, rekli su dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Pojačan promet još više olakšava brzo širenje bolesti, upozorili su stručnjaci na konferenciji u Nizozemskoj.
"Te infekcije nemaju granice, nisu ograničene na siromašne zemlje... U svim je zemljama potrebna politička svijest kako bih ih se prepoznalo kao prijetnju", rekao je Asamoa Baah, pomoćnik glavnog tajnika WHO-a.
WHO i Svjetska veterinarska organizacija upozorile su da se mora više uložiti u istraživanja i razvoj cjepiva, kao i u poboljšanje suradnje i zajedničkih mjera u borbi protiv bolesti.
Soj ptičje gripe H5N1, od kojega je ove godine u Aziji umrlo 28 ljudi, prestrašio je stručnjake od trenutka kad se prvi put pojavio. Stručnjaci upozoravaju da je posrijedi bolest koja se može prenijeti na ljude i izazvati svjetsku epidemiju, poput gripe 1918. od koje je umrlo 40 milijuna ljudi.
Zbog prirode tih bolesti liječnici i veterinari moraju se udružiti kako bi pronašli rješenje, istaknuli su dužnosnici u Haagu.
"Većina liječnika uglavnom malo zna o zoonozama (bolestima koje se šire sa životinja na ljude) i zbog toga se moramo zabrinuti", rekao je nizozemski ministar zdravstva Hans Hoogervorst.
Vlade ne bi smjele zanemarivati prijetnju koju predstavljaju životinjske bolesti i moraju razviti globalnu strategiju kako bi ih spriječile, rekao je.