Ministar je tako odgovorio na kritike IDS-ovca Damira Kajina koji je, za rasprave o Librinu zakonskom prijedlogu ukidanja obveze služenja vojnog roka, rekao da se najviše mladih na drogu navuče upravo u vojsci.
Rončević je svoje tvrdnje potkrijepio i podacima - u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine za 31 je posto smanjen broj slučajeva vezanih uz drogu, 35 posto je manje sudionika, a za čak 36 posto manje svih oblika kriminalnih radnji.
Ministar obrane zastupnicima je obrazložio i Vladin konačni tekst zakona o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina te o njihovu uništenju, koji su podržali svi parlamentarni klubovi.
Tim provedbenim zakonom ispunjava se posljednja obveza iz Konvencije o zabrani mina, koju je Hrvatska potpisala 1998., a kojom država potpisnica preuzima obvezu poduzeti sve zakonske i upravne mjere, uključujući i kaznene sankcije, za neovlaštenu uporabu, skladištenje i proizvodnju mina.
Zakon propisuje ovlasti MORH-a, MUP-a i Hrvatskog centra za razminiranje u pogledu skladištenja i uništavanja mina, previđa osnivanje povjerenstva za provedbu zakona, međunarodno djelovanje Hrvatske i podnošenje godišnjeg izvješća.
Svi klubovi koji su sudjelovali u raspravi podržali su predloženi zakon, tvrdeći da je nužno, s obzirom na više stotina tisuća mina koje su za rata 'posijane' u Hrvatskoj, zakonom regulirati to područje.
HSS je najavio amandman na kaznene odredbe - da se kaznom od pet godina do višegodišnje zatvorske kazne kazni svaka fizička ili pravna osoba koja, zbog neovlaštene uporabe, skladištenja ili prijenosa mina, skrivi smrt jedne ili više osoba, a ne samo više osoba kako stoji u Vladinom prijedlogu.