Štete od sušenja jela održavaju se na smanjenje općekorisnih funkcija šuma (kisik, voda, tlo itd.), smanjenu vrijednost drvnih sortimenata, povećane troškove uklanjanja oštećenih stabala i za uzgojne radove i sanaciju šumskih površina zahvaćenih tim procesom.
Gubitak zbog smanjene vrijednosti drvnih sortimenata procjenjuje se na oko 15 milijuna kuna, koliko iznose i povećani troškovi uklanjanja oštećenih stabala. Uz to troškovi uzgoja novih stabala i sanacije šumskih površina kroz više godina iziskivat će još 30 milijuna kuna, procjenjuju "Hrvatske šume".
Svjesne svoje odgovornosti za stanje šuma, Hrvatske šume d.o.o. poduzimaju niz mjera - uklanjaju oštećena stabla, posebnim mjerama sprečavaju širenje šumskih bolesti i štetnika, na zahvaćenim površinama pripremaju staništa za sadnju novih stabala, a poduzimaju se i dodatne mjere za očuvanje jelovog podmlatka tamo gdje je niknuo.
O problemu pojačanog sušenja jela na području Gorskog kotara i Like predstavnici Hrvatskih šuma održat će sutra u Gospiću konferenciju za novinare na kojoj će kako najavljuju, nazočiti i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković.