FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DNEVNI PREGLED, ČETVRTAK, 26. 08. 2004.

ZAGREB, 26. kolovoza 2004.(Hina) -
ZAGREB, 26. kolovoza 2004.(Hina) -

Večernje novosti/Beograd - SCG će lako dokazati da u Hrvatskoj nije počinjen genocid

Predstavnici SCG-a lako će dokazati da u Hrvatskoj nije bilo genocida, ocjenjuje u razgovoru za beogradske "Večernje novosti" predsjednik Pravnog vijeća Ministarstva vanjskih poslova SCG-a i koordinator skupine stručnjaka za pripremu obrane od tužbi BiH i Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde Radoslav Stojanović.

"U sporu s Hrvatskom posao predstavnika SCG-a neće biti težak jer će oni lako dokazati da nije postojao genocid", kaže Stojanović za list.

No, u sporu s BiH čija je tužba bez aneksa i obuhvaća oko dvije tisuće stranica bit će znatno teže jer postoji presuda haškog suda protiv generala Krstića za sudjelovanje u genocidu u Srebrenici, podsjeća Stojanović, dodajući da Beograd ipak ima vrlo jake argumente i za pobijanje tužbe BiH za genocid, prenosi "Blic".

Kada je riječ o Slobodanu Miloševiću, Stojanović smatra da ga Haag neće osuditi za genocid jer mu se ne može pripisati namjera da je htio uništiti Bošnjake i Hrvate u BiH u cjelini ili djelomično, a ako "šef države može biti oslobođen ove optužbe, znači i da država ne može biti osuđena baš kao što može da se dogodi i obratno", tvrdi predsjednik Pravnog vijeća ministarstva vanjkih poslova SCG-a.

Isotodnobno su vrlo slabi i izgledi da Međunarodni sud pravde u Den Haagu prihvati tužbu SCG-a protiv osam članica NATO-a ali ako tužba bude prihvaćena, izgledi da SCG dobije taj spor iznosili bi po Stojanoviću "punih 100 posto".

Politika/Beograd - Zaplet oko spomenika Mili Budaku

"Svi su protiv podignutog spomenika ustaškom ministru Mili Budaku u Svetom Roku, no nitko ne zna tko je nadležan za pokretanje postupka za njegovo uklanjanje i po kojem bi zakonskom osnovu to trebalo učiniti, i to je sažetak onoga što se, barem na službeno pravnoj razini, događa u vezi najnovije hrvatske političke afere oko podizanja spomenika ustaškom ratnom zločincu, koji izaziva sve veću negativnu reakciju međunarodne javnosti", piše za beogradsku "Politiku" dopisnik lista iz Zagreba.

Hrvatska ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt smatra da bi se spomenik mogao ukloniti intervencijom državnog tužitelja, no to je moguće tek od 1. listopada kada na snagu stupa novi kazneni zakon koji predviđa kazneno djelo za svakoga koji raspačava ili na drugi način učini dostupnim javnosti materijale kojima se odobrava ili opravdava kazneno djelo genocida ili zločina protiv čovječnosti, piše dopisnik lista. Općina Lovinac, na čijem je području Sveti Rok, podnijela je kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja zbog postavljanja spomenika, "iako se zna tko je to učinio", nastavlja dopisnik lista. Organizaciji HDZ-u Ličke županije, "inače najeekstremnijoj u cijelom HDZ-u", stoji u vijesti, očito se ne sviđa što iz općine traže da policija istraži tko stoji iza svega te traži ostavku predsjednika općine Hrvoje Račića.

Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa odgovorilo je i na jučerašnju inicijativu 120 hrvatskih intelektualaca da se obnove politički procesi iz doba komunističke vlasti, među kojima je i Budakov, da država ne može pokrenuti reviziju postupaka jer je rok za podnošenje takvih zahtjeva istekao 1. siječnja 2000. godine, navodi se u vijesti.

The Jerusalem Post/Jeruzalem - Centar Simon Wiesenthal prosvjeduje radi spomenika Budaku

Centar Simon Wiesenthal iz Los Angelesa u četvrtak je izrazio prosvjede radi nedavnih podizanja spomenika suradnicima nacista u Drugom svjetskom ratu u Estoniji i Hrvatskoj, izvješćuje Jerusalem Post u četvrtak.

Uz prosvjed radi spomenika u Estoniji, koji je podignut pripadnicima estonske SS divizije koji su se borili kao saveznici nacističke Njemačke, Centar Simon Wiesenthal je prosvjedovao i radi spomenika koji je u Hrvatskoj podignut Mili Budaku, članu kvislinškog režima koji je bio aktivni učesnik u zločinima protiv čovječnosti, piše list.

Mile Budak bio ministar prosvjete u vladi Ante Pavelića od 1941. do 1945. godine, navodi list te napominje i da je hrvatska vlada osudiila podizanje spomenika i zatražila njegovo brzo uklanjanje. "Nije odmah bilo jasno tko je postavio spomenik no skupina hrvatskih iseljenika koji žive u Kanadi i Australiji i koja gaji očite simpatije za ustaše nedavno je rekla da razmatra podizanje takvog spomenika", piše list i dodaje kako su "tijekom Drugog svjetskog rata Hrvati bili podijeljeni između antifašista koji se se borili protiv nacista i onih lojalnih Pavelićevoj kvislinškoj državi".

Tijekom Holokausta stradalo je oko 30.000 hrvatskih Židova, 80 posto od broja Židova koji su u Hrvatskoj živjeli prije rata, podsjeća list.

Direktor jeruzalemskog ureda Centra Simon Wiesenthal Efraim Zurrof ocjenjuje kako su oba spomenika simptomatična za opći post-komunistički i post-sovjetski istočnoeuropski problem naglašavanja zla koje je počinio komunizam pri čemu se manja pozornost pridaje zločinima počinjenim u Holokaustu, navodi Jerusalem Post.

Nezavisne novine/Banja Luka - Žrtve rata iz BiH ne žele da optuženima za ratne zločine sudi u Beogradu i Zagrebu

Sarajevska udruga "Žena - žrtva rata" prosvjedovala je uz potporu još 32 udruge žrtava rata iz BiH pred sarajevskim uredom ICTY-a protiv izjave Vijeća sigurnosti UN-a o promjeni pravilnika haaškog suda po kojoj bi se nižerangirani predmeti od početka 2005. godine osim u BiH trebali procesuirali i u Zagrebu i Beogradu, javljaju banjalučke "Nezavisne novine".

"Ova izjava je šok. Žrtve to nikada neće dopustiti. Zločincima se može suditi u Den Haagu ili u BiH, a nikako u Beogradu ili Zagrebu. Ni jedna žrtva neće pristati svjedočiti u zemlji koja je počinila agresiju", prenosi list riječi predsjednice udruge Bahrije Hasečić.

Zahtjev da se rad ICTY-ja nastavi ili da se suđenja za ratne zločine vode na Sudu BiH predan je u srijedu Donu Kingu, zamjeniku Misije haaškog suda u BiH, koji je obećao da će ga proslijediti ICTY-ju, doznaju "Nezavisne novine".

Slavko Jovičić, predsjednik Saveza logoraša RS, tvrdi pak da se zločincima ne može suditi u Beogradu i Zagrebu ali ni u BiH. Podupiremo apel da e svim ratnim zločincima sudi pred haaškim sudom, ističe Jovičić i dodaje: "Tražimo da se produži njegov rad do 2008. g. jer u protivnom ne bi ostvario svoj cilj, a to je konačna istina", naglašava on.

RFE/Prag - BiH očekuje od hrvatske dozvolu za korištenje Hrvatskog državnog arhiva

Hrvatski ured iz BiH za vezu s ICTY-jem ima još pet tjedana za predaju haaškom tužiteljstvu zapisnika sa sjednica Hrvatske demokratske zajednice BiH, Vlade tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne i Sabora Herceg-Bosne radi pripreme suđenja Prlićevoj skupini, ističe Radio Slobodna Europa.

"Određene rezultate i dokumentaciju smo prikupili. Ovih dana intenzivno radimo na prikupoljanju informacija, dakle, radi se o zapisnicima, o stenogramima sa sjednica, bilo da je riječ o stranačkim ili o državnim aktrivnostima", sitiče u razgovoru za postaju Goran Mihaljević, hrvatski časnik iz BiH za vezu pri ICTY-ju.

U središtu je pozornosti predstojeći susret sa službenih predstavnicima vlasti u Republici Hrvatskoj i odobrenje za ulazak u središnji Državni arhiv Hrvatske, jer mnogi mnogi ukazuju da bi se dio dokumentacije mogao nalaziti u Zagrebu, prenosi postaja.

"Naime, u petak 27. kolovoza ove godine imat ću sastanak s voditeljem Ureda za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju Republike Hrvatske gospodinom Jakšom Muljačićem pomoćnikom ministrice pravosuđa i uprave, zaduženog za ovu problematiku", tumači Mihaljević za RFE, najavljujući da će na tom sastanku upoznati sugovornike sa zahtjevom haaškog tužiteljstva, upućenom hrvatskoj komponenti Federacije BiH.

"Očekujemo da ćemo od službenih institucija Republike Hrvatske, prije svega Ministarstva pravosuđa i uprave, dobiti dozvolu za ulazak u državni središnji arhiv, pa će već od ponedjeljka određeni djelatnici iz mog ureda ući, temeljem ovog odobrenja, u središnji državni arhiv RH i pokušati naći, tražiti dokumentaciju koju od nas zahtijeva Tužiteljstvo", najavljuje Mihaljević.

Oslobođenje/Sarajevo - Hrvatsko pitanje u BiH

Javno objavljena ideja o preustroju Bosne i Hercegovine u državu s tri republike izazvala je oluju više praćenu medijskom nego političkom grmljavinom bez većih šteta, no od iznenadne oluje bilo je i koristi jer je pušten duh iz boce i postalo je jasno "da je vrijeme da hrvatsko nacionalno pitanje, bez obzira što netko pod tim podrazumijeva, mora postati predmetom najšire demokratske rasprave", piše u sarajevskom "Oslobođenju" Gojko Berić, komentator lista.

Dovoljno je razloga za takvu raspravu, koja može imati smisla tek ako se podjednako pošteno bude govorilo i o posljedicama i njihovim uzrocima, što obuhvaća razdoblje od petnaestak godina, "još od Tuđmanovih, Šuškovih i Bobanovih vremena, kada se o sudbini bosanskohercegovačkih Hrvata odlučivalo isključivo u Zagrebu", piše Berić.

Iz hrvatskog tiska, posebice iz izdanja dnevnih listova za BiH, može se uvjeriti u dramatični ton položaja Hrvata u BiH, dok za razliku od njih sarajevski listovi i časopisi tu sliku svjesno ili nesvjesno često retuširaju, "te ako u prvom slučaju ima tendencioznog pretjerivanja, u drugom se prepoznaje sumnjičavost prema svakom mišljenju koje stiže iz zapadnohercegovačkog kamenjara", piše Berić ocjenjujući da zasluga za neuravnotežen pristup istom problemu pripada i "pojedinim političarima, intelektualcima i vjerskim službenicima iz reda hrvatskog naroda koji jedno govore u Zagrebu i Širokom Brijegu, a drugo u Sarajevu".

Na hrvatskom nacionalnom stolu, međutim, ipak "ostaju argumenti koje se ne može tek tako odbaciti", piše Berić podsjećajući da među hrvatskim političarima u Bosni i Hercegovini ne postoji nitko tko više puta nije istakao dramatičan položaj Hrvata u državi nastaloj u Daytonu. Njihova su polazišta, međutim, različita, kao i njihova pojedinačna moć, nastavlja Berić i objašnjava kako je "ljudima socijaldemokratske i liberalne orijentacije jasno je da samo funkcionalna i moderno uređena država može biti jamstvo pune ravnopravnosti svakog, a posebice najmalobrojnijeg naroda, no HDZ želi biti isključivim vlasnikom takvog jamstvenog lista".

Ponovno se manje ili više otvoreno preferira etnička homogenizacija, a to je znak da će na izborima u listopadu vodeće nacionalne stranke opet osvojiti najveći komad vlasti, predviđa Berić. Ključ za rješenje hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH u rukama je HDZ-a koji je, kako drži Berić, glavni krivac za današnji teški položaj Hrvata, naroda koji u Bosni polako izumire. Sve dok HDZ ne shvati da etnička isključivost i ksenofobija vode u slijepu ulicu, Hrvati će sve više teškoća imati i sa sobom i s druga dva naroda, smatra Berić.

RDW/Koeln -I turizam bi mogao pridonijeti gospodarskom oporavku BiH

U Sarajevu je početkom tjedna u okviru njemačko-bosanske financijske suradnje potpisan sporazum po kojem će Njemačka izdvojiti devet milijuna eura za sanaciju infrastrukture i izgradnju vodovoda u Unsko-sanskom kantonu, kao i za gospodarski razvoj Srebrenice, bilježi Deutsche Welle.

Njemački veleposlanik u BiH Arne von Kitlitz und Ottendorf, koji je potpisao sporazum s njemačke strane, kaže u razgovoru za Deutsche Welle da bi gospodarskom oporavku BiH mogao pomoći i turizam, "ali pod uvjetom da se poboljša infrastruktura i stvore ostale pretpostavke".

"Visoki predstavnik Ashdown je prije nekoliko mjeseci obilazio europske metropole, predstavljajući turističke potencijale Bosne i Hercegovine, u prvom redu zimski i vjerski turizam, a posebice turizam posvećen obilasku prirodnih ljepota Bosne i Hercegovine koju dobro poznaje i koju je dobrim dijelom propješačio", naglašava njemački veleposlanik za DW.

Bosna je prikladna i za avanturistički turizam, smatra on, napominjući da bi ga osobno obradovalo "kada bi BiH dobila dio turista koji dolaze u Hrvatsku i kada bi se oni ovdje duže zadržavali, no pretpostavka je poboljšati hotelsku infrastrukturu", prenosi postaja riječi njemačkog veleposlanika.

Delo/Ljubljana - "Cirkusi" na granici štete Ljubljani a Koriste Zagrebu

Ako je nekad slovenska politika imala jedinstven nacionalni stav kad je riječ o odnosima s Hrvatskom, danas je obrnuto, a to se vidi i na pitanju granice, piše analitičar Davor Gjenero u ljubljanskom "Delu".

Današnja hrvatska politika više ne posreduje dojam konfuznosti kad je riječ o razgraničenju, dok u Sloveniji više nema jedinstva, o čemu je svojedobno govorio dr. Hrvoje Kačić, primjećuje Gjenero u "Delu", upozoravajući na razlike koje su se u slovenskoj vladi i politici očitovale izjavom bivšeg ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela da arbitražno rješenje granice za Ljubljanu nije problematično.

U slovenskoj su politici prisutne i pogreške u vidu sugestija da bi Ljubljana mogla usporavati približavanje Zagreba Europskoj uniji ako ne dođe do realizacije sporazuma Drnovšek-Račan, ističe Gjenero u ljubljanskom listu, napominjući da je stakvo stajalište neprihvatljivo i nespojivo s načelima koja zastupa EU.

"Unatoč tome, takva se ideja može čuti iz ustiju slovenskih političara koji započinju kampanju za izbore. Svako zatvaranje granica za što se sada zauzimaju neki slovenski političari nije više pitanje slovenske suverene volje nego europskog interesa, pa se zato s takvim idejama nakon 1. svibnja više ne smije niti šaliti", upozorava Gjenero.

Radikalizam prisutan u aktualnoj predizbornoj kampanji u Sloveniji kad je riječ o odnosima s Hrvatskom "šteti Sloveniji, a koristi sadašnjoj hrvatskoj vladi", tvrdi on, dodajući da "Sanaderovoj vladi koja se već pokazala nezrelom u vođenju države ide na ruku razvlačenje priča o ribarskim sporovima u Savudrijskoj vali umjesto rasprave o propalom programu gradnje ribarske flote ili o cijeni nafte za ribare i zemljoradnike".

Primorski dnevnik/Trst - Talijansko ignoriranje vlastite povijesti

Službena Ljubljana morala bi protestirati zbog protuslovenskog filma "Srce u fojbi" kojega će početkom iduće godine emitirati talijanska državna televizija RAI jer je na isti način reagirala Italija u slučaju dokumentarnog filma o talijanskom fašizmu, piše u listu "Primorski dnevnik", dnevniku slovenske zajednice u Trstu, povjesničar i publicist Jože Pirjevec.

"Ne razumijem slovenskog ministra vanjskih poslova Ivu Vajgla koji kaže da neće biti službene reakcije kad je riječ o agresivnom propagandnom uratku koji je službeno odobren. Sasvim je drukčije reagirala Italija nakon što je BBC 1989. godine emitirao dokumentarni film Kena Kirbyja i Michaela Palumba Fašistička baština (Fascist Legacy) u kojem su prikazani fašistički zločini u Etiopiji i na Balkanu. Iako se priča temeljila na provjerenim povijesnim činjenicama, talijanski je veleposlanik u Londonu ogorčeno protestirao. Talijanska državna televizija RAI kupila je taj film, ali ga je stavila u bunker i nikad ga nije emitirala", navodi Pirjevec.

Pirjevec u komentaru film o navodnom etničkom čišćenju Talijana nakon II. svjetskog rata uspoređuje i s antisemitskim njemačkim filmovima "Židov Suess" i "Vječiti Žid" koji su snimljeni po naputcima Hitlerova propagandista Goebbelsa. "U slučaju filma Srce u fojbi riječ je o istom propagandnom modelu: uzme se fragment nekog povijesnog događanja, slijedi paraumjetnička prerada, a tako stvar postane optužba protiv cijelog jednog naroda, u ovom slučaju Slovenaca za koje se tvrdi da su 1943. izvršili etničko čišćenje nad istarskim Talijanima i genocidom prisvojili tuđu zemlju", piše Pirjevec u "Primorskom dnevniku".

Il Piccolo/Trst - Slučaj Talijanske drame HNK Ivana Pl. Zajca mogao bi prerasti u diplomatski incident

Talijanska drama HNK Ivana pl. Zajca treba nastupiti na Ljetnom kazališnom festivalu u Veroni ali na plakatima i programima nije naznačeno njezino puno ime, bilježi tršćanski Il Piccolo.

Takvu odluku donijela je ravnateljica riječkog HNK Mani Gotovac, što je izazvalo prosvjed bivšeg ravnatelja talijanske drame Sandra Damianija, napominje Il Piccolo.

Damiani ističe da su ga o promjeni imena obavijestili talijanski kazališni i kulturni djelatnici, među njima i bivši predsjednik Talijanskog društva dramskih umjetnika, Mario Moretti, prenosi tršćanski list, naglašavajući da je predstava "Vaccarija", koja bi trebala gostovati na festivalu u Veroni, nastala u suradnji Talijanske drame i kazališta Piccolo iz Milana.

Događaj bi mogao prerasti u diplomatski incident budući da je predstavu financirala vlada u Rimu u znak potpore talijanskoj zajednici u Hrvatskoj, upozorava Damiani, sugerirajući da je o slučaju obavijestio talijanske vlasti.

Tršćanski list objavljuje i priopćenje Mani Gotovac koja ističe da u predstavi nastupaju i članovi Hrvatske drame, baleta i opere, pa se ne može kazati da je riječ o projektu Talijanske drame već cijelog HNK Ivana pl. Zajca.

Damiani pak odgovara da je Talijanska drama i ranije koristila ostale dijelove riječkog kazališta, ali nikada nije gubila svoje ime, napominjući i da je predstava "Vaccaria" plaćena iz proračuna Talijanske drame, prenosi Il Piccolo.

Na festivalu u Veroni bit će nazočna i nova direktorica Talijanske drame HNK Ivana pl. Zajca Laura Marchig a predstava "Vaccaria" bit će u veljači i ožujku 2005. godine izvedena i u milanskom kazalištu "Piccolo Teatro", najavljuje tršćanski list.

IHT/Pariz - Telekom Austria okreće se jugoistočnoj Europi

Nakon što su neuspješno okončani pregovori Telekoma Austrie sa Swisscomom o spajanju ili partnerskom odnosu, Boris Nemšić, izvršni direktor Mobilkom Austrie, dijela Telekom Austrie za bežičnu telefoniju, u srijedu je najavio da će se njegova tvrtka ponovno usredotočiti na strategiju širenja na tržišta jugoistočne Europe koja bilježe brzi rast, prenosi International Herald Tribune u četvrtak.

List prenosi da Nemšić ističe činjenicu da je Telekom Austria dovoljno mala tvrtka da može brzo reagirati na tržištima što je velika prednost na jugoistoku Europe. Telekom Austria već je zastupljen na tržištu mobilne telefonije u Hrvatskoj i Sloveniji, a obnovit će i napore da preuzme kontrolni udio u Mobtelu, bugarskoj mreži bežične telefonije, prenosi list. Telekom Austria zainteresiran je i za ulaganja u Mobtel, vodeću tvrtku mobilne telefonije u Srbiji, kao i u Eronet, treću po veličini tvrtku na tržište mobilne telefonije u Bosni i Hercegovini, izjavio je Nemšić, navodi International Herald Tribune.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙