ZAGREB
Reagirajući na prosvjed Jožka Jorasa, zbog kojega je nekoliko sati bio zatvoren granični prijelaz Sečovje, Ministarstvo vanjskih poslova Republike Hrvatske u subotu je "sa žaljenjem konstatiralo da se gotovo svakoga ljeta ponavljaju slični neugodni događaji".
Ministarstvo vanjskih poslova smatra, "posebno ovih dana i ovoga ljeta, posve neprimjerenim da se unutarnja izborna scena prelama preko granice susjedne prijateljske države".
Usto, "Ministarstvo vanjskih poslova drži se dogovora dvaju ministarstava vanjskih poslova da obje strane učine sve potrebne napore kako bi se izbjegli takvi incidenti", dodaje se u reakciji Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske na izgred na graničnome prijelazu Sečovju.
LJUBLJANA
Kontroverzni Jožko Joras koji je u srijedu na kratko zatvorio granični prijelaz Sečovje izjavio je za slovenski radio kako je cilj njegova prosvjeda bio priključenje naselja u kojemu živi Sloveniji.
Joras je rekao kako prosvjed prekinuo kad mu je obećano da će ga u ponedjeljak primiti slovenski ministar unutarnjih poslova Rado Bohinc.
Joras živi u Mlinima u općini Buje, u blizini graničnog prijelaza sa Slovenijom i već nekoliko godina, obično uz izbore, državne blagdane i slične prigode daje izjave kako ne priznaje hrvatski suverenitet u naseljima južno od Dragonje.
Joras će ove godine na parlamentarnim izborima nastupiti na listi Slovenske pučke stranke (SLS). Riječ je o stranci koja je donedavno bila članica koalicije premijera Antona Ropa, ali je nakon izlaska u svibnju na izborima za Europski parlament zabilježila vrlo loše rezultate. Joras je član tzv. narodnjačkog krila SLS-a, frakcije koja uoči svakih izbora jača u svim strankama bez obzira na ideološko opredjeljenje.
DHAKA
Sedam osoba ubijeno je, a 70 do 80 ranjeno u eksploziji niza bombi na skupu oporbene stranke u Dhaki, izjavila je dužnosnica stranke Awami League.
Eksplozije su izazvale paniku u gomili i nekoliko je vozila i okolnih zgrada zapaljeno u glavnom gradu Bangladeša.
Do eksplozija je došlo nakon govora čelnice glavne oporbene stranke Sheikh Hasine Wajed ispred glavnog stožera njezine stranke Awami League.
Awami League pokrenula je niz općih štrajkova od početka godine, u okviru kampanje namijenjene smjeni vlade, koalicije četiri stranaka, među kojima islamista, koju predvodi Nacionalistička stranka Bangladeša premijera Khalede Zie.
Oporba optužuje vladu da se ne bori protiv korupcije i kriminala, dok vlada tvrdi kako čini sve što je u njezinoj moći da poboljša loše stanje naslijeđeno od prethodne vlade Awami League.
NEW DELHI
Vladajuća stranka u Indiji, Kongresna stranka, optužila je u subotu Pakistan da nije održao obećanje da će prestati pružati potporu kašmirskim militantima koji se bore protiv vlade iz New Delhija.
Ipak, stranka je ponovila kako vjeruje u mirovne pregovore. Ovo je treći prigovor New Delhija zbog, kako kažu, neuspjeha Islamabada da zaustavi kašmirske gerilce, što pokazuje da bi mirovni proces između starih neprijatelja mogao naići na teškoće.
TBILISI
Ramzan Kadirov, sin bivšeg čečenskog predsjednika Ahmada Kadirova, predložio je u razgovoru za gruzijsku televiziju, slanje 5.000 Čečena u gruzijsku republiku Južnu Osetiju kako bi pomogli u rješavanju sukoba.
"Znam što je rat. Kako ne bi bilo rata između republika spreman sam se umiješati, dakle 3000 muškaraca je spremno, a u nedjelju će biti još 2000", kazao je Ramzan Kadirov, u razgovoru koji je emitiran na gruzijskoj privatnoj tv postaji Mze.
Ramzan Kadirov osnovao je i vodio oružane paravojne snage u Čečeniji koje su bratnitelji ljudskih prava optužili za najgore zločine, a nakon očeve smrti imenovan je drugim čovjekom čečenske vlade. On danas zapravo vodi vladu u očekivanju predsjedničkih izbora koji bi se trebali održati u nedjelju, 29. kolovoza.
WUNSIEDEL
Njemačka policija je uhitila u subotu 110 osoba tijekom manifestacije 3.800 neonacista koji su obilježavali 17. obljetnicu smrti Rudolfa Hessa u Wunsiedelu, na jugu zemlje, dok se na kontra-manifestaciji okupilo 500-tinjak osoba.
Od 110 privedenih 74 ih pripada pokretu krajnje desnice, precizirala je lokalna policija koja je rasporedila veliki broj svojih pripadnika za taj mimohod u bavarskom gradu gdje je pokopan suradnik nacističkog diktatora Adolfa Hitlera.
Privedeni su nosili nacistička obilježja i kukaste križeve, zabranjene njemačkim ustavom, a bili su i naoružani, dodala je policija.