Do podneva je tako tečaj jena potonuo 0,4 posto prema dolaru, na 111,5 jena. Oslabio je i 0,3 posto u odnosu na euro, koji stoji 133,9 jena.
Jen tako bilježi istu sudbinu kao i Nikkei indeks Tokijske burze, koji je potonuo na najnižu razinu u više od dva mjeseca nakon što je barel nafte na američkom tržištu dosegnuo dosad rekordnih 44,28 dolara.
"Visoke cijene nafte pritišću jen s obje strane", istaknuo je Trevor Dinmore, valutni strateg pri Deutsche banku. "Ne samo što Japan bilježi troškovni šok jer je ovisan o uvoznoj nafti, nego je jen valuta koja uvelike ovisi o kretanju cijena dionica".
Snažan rast cijena nafte i izgledi za višim kamatnim stopama ulagače čine nervoznima u pogledu održivosti globalnog gospodarskog rasta, ohrabrujući tako odljev kapitala iz dionica u sigurnije obveznice.
Istodobno, tečaj eura ojačao je blagih 0,09 posto u odnosu na dolar, dosegnuvši 1,2005 dolara, što je blizu najviše razine u proteklih šest tjedana. Njegovo daljnje jačanje sprječava podatak o porastu nezaposlenosti u Njemačkoj, što dovodi u pitanje održivost nedavno ostvarenog rasta gospodarskih aktivnosti.