Jer, dodao je Baranović, u takvim uvjetima ribari svoje brodove jedino mogu privezati.
"Bojim se u kojem smjeru može ići taj bunt, inače, mirnih ribara, jer to je sedmo poskupljenje ove godine i uistinu se bojim njihovih najoštrijih i nepožljenih akcija", kazao je predsjednik hrvatskoga ribarskog ceha.
Dodao je kako je najnovija cijena goriva prešla plafon donekle prihvatljiv za ribare.
"Uz ostale troškove poslovanja ribarima ne preostaje drugo nego privezati brodove i tako si potpuno ugroziti egzistenciju", rekao je Baranović, istaknuvši da ribari na dan troše stotine litara goriva, a neke velike koće i tonu.
Zbog takve cijene goriva ne možemo ispunjavati svoje obveze prema društvu i održavati plovila, naglasio je Baranović, dodavši kako, primjerice, ribar koji troši 300 litara goriva na dan, plati to najmanje tisuću kuna.
Najavio je da će ribarski ceh izvijestiti odgovorne o stanju među ribarima te zatražiti Vladinu pomoć.
Na novinarski upit Baranović je kazao da Sindikat neće poticati prosvjede, ali ako članstvo odluči, priključit će im se.
Također na novinarski upit odgovorio je kako ga najnovije povrjede državne granice od slovenskih ribara i policije "ništa ne čudi i to nije neuobičajeno" jer, naglasio je, "slovenski ribari i njihovi policajci to vrlo često čine".
"Bilo je i fizičkih napada na naše ribare u našem moru, ali to kao i gospodarski pojas mora riješiti politika. Slovenija je članica Europske unije i takvi njezini postupci bacaju sjenu na Bruxelles, koji se mora oglasiti glede takvih ponašanja svoje članice", kazao je predsjednik Ceha ribara Hrvatske pri HUS-u Petar Baranović.