FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: BEZ SAD-A NE BI BILO NI STAROG MOSTA NI BIH

ZAGREB, 3. kolovoza 2004. (Hina) - Bez SAD-a danas ne bi bilomostarskog Starog mosta ni Bosne i Hercegovine, piše u Wall StreetJournalu Melik Kaylan ističući doprinos američkih zaklada i privatnihdonatora u obnovi mostarskog mosta i SAD-a u zaustavljanju etničkogčišćenja u BiH.
ZAGREB, 3. kolovoza 2004. (Hina) - Bez SAD-a danas ne bi bilo mostarskog Starog mosta ni Bosne i Hercegovine, piše u Wall Street Journalu Melik Kaylan ističući doprinos američkih zaklada i privatnih donatora u obnovi mostarskog mosta i SAD-a u zaustavljanju etničkog čišćenja u BiH.

Obnova mostarskog Starog mosta prigoda je i za ispravljanje klišeja o američkom nepoštivanju i neinteresu za svjetsku kulturnu baštinu, kao i o američkom unilateralizmu i križarskom pohodu protiv islama, piše Kaylan i napominje da je organizacija World Monuments Fund zahvaljujući donatorima iz SAD-a dala petinu sredstva za obnovu Mostara.

"Pod pokroviteljstvom UNESCO-a, zemlje poput Turske, Italije i Hrvatske tijekom desetljeća doprinijele su projektu zajedno sa stanovnicima grada. Istovremeno su stare gradske zgrade obnavljane sredstvima Age Khana i zaklade World Monuments", piše Kaylan.

Mostarski su most 1993. uništili bosanski Hrvati, dok su u istom razdoblju Srbi uništavali gotovo 70 posto lokalnih muslimanskih spomenika, nakon čega su sa sličnim poslom nastavili na Kosovu, podsjeća Kaylan objašnjavajući kako je most povezivao katoličke, pravoslavne i muslimanske zajednice u BiH što "jugoslavenskim srpskim i hrvatskim etničkim čistačima nije bilo prihvatljivo". "I da nije blo američkog intervencionizma devedesetih oni bi nadvladali. Muslimani to stalno zaboravljaju. Vrijedi podsjetiti i da su Amerikanci intervenirali tek nakon golemih neuspjeha politike konsenzusa koju su vodile Europa i UN", piše Kaylan. "Jednostavno rečeno, bez SAD-a niti most niti, možda, Bosna ne bi danas postojali", smatra Kaylan.

Kaylan u nastavku komentaru uspoređuje doprinos SAD-a u obnovi muslimanskih spomenika s doprinosom wahhabističkih humanitarnih organizacija iz Saudijske Arabije pri čemu ocjenjuje da su saudijske organizacije "poput Srba i Hrvata, silom brisale sve što su smatrale stranim - samo što su to činile u okviru vlastite vjerske zajednice". Veći dio saudijske humanitarne pomoći u BiH nakon daytonskog sporazuma i na Kosovu nakon sukoba otišlo je za skupljanje pristalica, preobraćivanje i podmićivanje tamošnjih muslimana, dok su u materijalnoj obnovi Saudijci temeljito brisali povijesne znamenitosti i dekoracije po džamijama s obzirom na to da wahhabizam ne prihvaća idolatriju ili nostalgiju za predmetima na vjerskim mjestima, ukazuje Kaylan.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙