Glasnogovornik Europskog povjerenstva za poljoprivredu Gregor Kreuzhuber izjavio je da je EU već anticipirala mnoge od reformi na koje se poziva u sklopu okvirnog sporazuma postignutog u nedjelju unutar Svjetske trgovinske organizacije (WTO) nakon maratonskih pregovora.
"Ne može se očekivati da ono što smo sada postigli u Ženevi odmah ima učinak na EU proračun za poljoprivredu", kazao je na novinskoj konferenciji. Nasuprot tome, SAD bi trebao preurediti svoj sustav pomoći i kredita američkim poljoprivrednicima kako bi ga uskladio sa sporazumom dizajniranim da im se ukinu izvozne subvencije i pomoć koja iskrivljuje trgovinu, kazao je Kreuzhuber.
"Znam da mnogi ljudi teško mogu razumjeti kako s jedne strane u EU, SAD i drugdje drastično smanjujemo potporu poljoprivredi koja iskrivljuje trgovinu, a s druge strane kažemo "da, no mi u EU, mi smo preduhitrili sve to jednostrano provodeći reforme", kazao je. "U terminima proračunske potrošnje, ništa se nije promijenilo u tome smislu, poljoprivredni proračun EU, onaj njegov dio koji se odnosi na tržišne mjere, sada je fiksiran do 2013." Godišnji proračun EU za poljoprivredu iznosi nešto više od 51 milijardu eura.
Kreuzbuher je izjavio kako je nije moguće procijeniti koliko će trebati da se ukinu izvozne subvencije, istaknuvši da detaljne pregovore o provedbi okvirnog dogovora još nisu počeli.
Francuski ministar za poljoprivredu Herve Gaymard danas je rekao da bi mogle biti ukinute između 2015. i 2017.