U dekretu predsjednika Leonida Kučme, kojeg je na internet stranicama objavio parlament, uklonjeni su navodi o tim institucijama kao "jamstvu sigurnosti i stabilnosti u Europi".
U novom tekstu, objavljenom 6. srpnja, stoji da sigurnost Ukrajine ovisi o "jačanju povjerenja između država", smanjenju prijetnje uporabom sile i o "politici euroatlanskih integracija".
Nakon sloma sovjetske vladavine 1991. godine, Ukrajina je izabrala politički put koji joj omogućuje približavanje zapadnim institucijama bez pritom iziritira Rusiju, koja je njome vladala više od tri stoljeća.
Postkominističke vlasti u Kijevu, primjerice, nikada se nisu protivile širenju NATO-a na istok, kao što je to činila službena Moskva.
Na prošlomjesečnom summitu NATO-a u Istanbulu, glavni tajnik Sjeveroatlanskog saveza Jaap de Hoop Scheffer pozvao je Ukrajinu da se drži demokratskih načela i slobode govora i zatražio "transparentne, slobodne i poštene" predsjedničke izbore u listopadu.
Kučma je tom prigodom rekao da je članstvo Ukrajine u NATO-u dalek cilj i da je "ostalo još puno posla". Sličnu je ocijenu dao i na prošlogodišnjem summitu EU-a i Ukrajine.