U priopćenju se navodi da je institut oduzimanja čina Oružanih snaga propisan člankom 166. Zakona o službi u Oružanim snagama po kojem se vojnoj osobi čin oduzima samo u tri slučaja: ako joj prestane hrvatsko državljanstvo, ako je pravomoćnom presudom osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora dulju od tri godine za kazneno djelo počinjeno s namjerom, te ako joj je pravomoćnom presudom vojnostegovnog suda izrečena stegovna kazna oduzimanja čina.
Navedene odredbe su obvezujuće te se u svakom slučaju kad se stekne neki od citiranih uvjeta, čin mora oduzeti. Eventualno predlaganje oduzimanja čina, analogno propisanom postupku za dodjelu čina, odnosno, promaknuće, u nadležnosti je ministra obrane. Na njegov prijedlog, konačnu odluku donosi predsjednik Republike Hrvatske kao ustavni vrhovni zapovjednik Oružanih snaga, stoji u priopćenju koje je potpisao pročelnik Vojnog kabineta general bojnik Krešimir Kašpar.
Kako danas donosi jedan hrvatski dnevnik, a na koji se u priopćenju poziva Vojni kabinet Predsjednika Republike, na jučerašnjoj je skupštinskoj sjednici Splitsko-dalmatinske županije SDP-ov vijećnik Vinko Bajrović postavio pitanje - je li Anti Gotovini oduzet čin generala. Kako nitko nije znao odgovor na to pitanje, rečeno je da će biti proslijeđeno Vrhovnom zapovjedniku, predsjedniku Stjepanu Mesiću, prenosi taj list.