Privredni vjesnik i Fina u posebnom su izdanju "400 najvećih" koje izlazi već deset godina, naime, objavili i rang liste tvrtki koje su u tih deset godina zabilježile najbrži rast po osnovnim ekonomskim kategorijama - izvozu, prihodima i dobiti nakon oporezivanja, i to kako u apsolutnim iznosima tako i po stopi rasta.
Na listama hrvatskih gazela najčešće se nalazi Adris grupa - od ukupno šest listi ona se nalazi na njih pet - po najbržem rastu izvoza u apsolutnim brojkama, te na listama rasta po ukupnom prihodu i dobiti i u apsolutnim iznosima i po stopama rasta.
Nakon Adris grupe najčešće se na listama pojavljuje INA, na pet listi - obje liste rasta po izvozu, te u aposolutnim iznosima u ostale dvije kategorije - rastu ukupnog prihoda, te dobiti.
I Adris grupa i INA predvode po jednu listu - Adris grupa onu po najbržem rastu po dobiti nakon oporezivanja u apsolutnom iznosu, a INA listu nabrže rastućih izvoznika također u apsolutnom iznosu.
Slijedeći po najčešćem učešću je pulsko brodogradilište Uljanik koji je na tri liste - rasta po izvozu u apsolutnim brojkama, te rastu po ukupnom prihodu i u apsolutnim iznosima i po stopi rasta.
Po rastu izvoza u apsolutnom iznosu prednjači INA, koja je od 1994. do 2003. svoj izvoz povećala za više od 1,28 milijardi kuna, a slijedi pulski Uljanik, koji je svoj izvoz u deset godina povećao za 944 milijuna kuna.
Mjesto na tablici rasta izvoza u apsolutnim iznosima našli su i Ericsson Nikola Tesla, Pliva, Adris grupa, Croatia airlines, Tankerska plovidba, Dioki, županjska Sladorana te Elektro-kontakt.
Po stopi rasta izvoza na prvom je mjestu pak Pliva, čiji je izvoz porastao za 80 posto (tj. za 697,4 milijuna kuna), a INA na trećem (rast za 60 posto). U postotku značajan su porast izvoza u deset godišnjem razdoblju ostvarila i dva velika javna poduzeća - Hrvatske šume (rast za 74 posto), te Hrvatske željeznice (41 posto), a na toj se listi npr. našao i "Večernji list" čiji je izvoz u deset godina porastao za 47 posto.
Listu "hrvatskih gazela" po ukupnom prihodu predvode Konzum i Siemens.
Konzum je, naime, ostvario najbrži rasta u apsolutnim iznosima i u deset godina njegovi su prihodi povećani za 5,18 milijardi kuna, dok je Siemens prvi po stopi rasta i ona je iznosila čak 1.285 posto.
Ljestvicu tvrtki s najvećim porastom dobiti nakon oporezivanja (u apsolutnom iznosu) otvara rovinjska Adris grupa, koja je od 1994. do 2003. godine zabilježila povećanje dobiti za 785,25 milijuna kuna.
U postocima, neto dobit Adris grupe u tom je razdoblju porasla za 2.993 posto, čime se ta tvrtka svrstala na tek 9. mjesto. Prva je, naime, Atlantska plovidba, čija je dobit nakon oporezivanja u deset godina povećana nevjerojatnih 21.026 posto.
Mjesto na obje liste rasta po dobiti našla je i Hrvatska radiotelevizija - osma je na listi rasta u apsolutnom iznosu (66,5 milijuna kuna), a druga pak na listi po stopi rasta (15.406 posto).
Analitičari su zamijetili i da je u deset godina došlo do velikih promjena na listi 400 najvećih - samo je 118 njih koje su i u 1994. i u 2003. uspjele zadržati svoje mjesto među elitnih 400. No, napominju pritom da to i nije točna brojka, odnosno da je svoje mjesto uspjelo zadržati i više tvrtki, ali su u međuvremenu promijenile ime (kao npr. Željezara Sisak u Mechel željezaru), ili se razdvojile, kao npr bivši HPT koji se razdvojio u HT i HP.
No, zamjećuju i da su u deset godina s liste nestala neka poznata imena iz svijeta poduzetništva, kao npr. riječke tvrtke Croatia line, Brodokomerc, Torpedo, šibenska Slobodna plovidba, potom Zagrepčanka, Ferimport, itd.