Kompletan proces pridruživanja Srbije i Crne Gore EU-u u rukama je Bruxellesa, ocijenio je pritom Samardžić, ukazavši na tri najveća problema SCG-a koje joj EU zamjera u zadnjem izviješću u pogledu politike pridruživanja zapadnog Balkana, a to su suradnja SCG-a, u prvom redu Srbije, s haaškim sudom, funkcioniranje institucije državne zajednice i jedinstveno tržište SCG-a.
"Haag je nespecifičan uslov Brisela, i pošto nije izvorna politika EU, ona bi lako mogla ovu temu da skine s repertoara svojih uslova, a da time ne ugrozi djelovanje Tribunala u smjeru koji mu je namijenilo Vijeće sigurnosti UN-a. Ovako ni najmanje ne pomaže djelovanju Tribunala, ali svojim pritiscima na SCG otežava proces njenog pridruživanja", rekao je Samardžić i dodao da je SCG na repu integracije jer još uvek nije dobila ni Studiju izvodljivosti, koja je uvjet za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU-om.
Samardžić je istaknuo da dva specifična uslova Bruxellesa za pridruživanje, a to su razvijene institucije državne zajednice s kojima EU pregovara i jedinstveno tržište, koči vlast u Podgorici. Tu su još i dodatne teškoće prisutne u obje države članice SCG-a, primijetio je Samardžić, dodavši da Srbija loše stoji u reformskoj politici, dok su joj europske kočnice još uvijek nestabilne institucije, harmonizacija domaćeg i europskog zakonodavstva, stručnost kadra za pridruživanje Europi, prenosi list.