"Radovan Karadžić i Ratko Mladić, odnosno njihovo privođenje i dalje su uvjet za priključenje BiH programu Partnerstvo za mir i kao što je glavna tužiteljica Carla del Ponte kazala pred Vijećem sigurnosti UN-a, Banja Luka mora na tom planu učiniti mnogo više", rekao je u Sarajevu zamjenik visokog predstavnika u BiH Martin Nay u govoru na završnom zasjedanju Povjerenstva za reformu obrane u BiH (DRC) koje je od 2003. godine radilo na ujedinjavanju entitetskih vojski i uspostavi ministarstva obrane na državnoj razini.
Unutar povjerenstva, među ostalim, postignut je i sporazum prema kojem vojske Republike Srpske i Federacije BiH od 1. siječnja 2006. godine prestaju postojati a istodobno se gase i entitetska ministarstva obrane.
Do srpnja sljedeće godine treba biti donesena formalna odluka o ustroju oružanih snaga BiH za koje se zna da će imati oko deset tisuća aktivnih pripadnika raspoređenih u tri pukovnije.
Američki diplomat Raffi Gregorian koji je bio supredsjedatelj DRC-ja kazao je kako uz punu suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) vlasti BiH trebaju osigurati da unutar buduće zajedničke vojske nema etničkih paralelizama te da se mora eliminirati praksa kojom se oružane snage koriste za promociju religije.
On je posebice upozorio kako je nedopustivo da pripadnici oružanih snaga, a prije svega generali u vojnim odorama posjećuju molitve ili druge vjerske manifestacije.
Gregorian je također istaknuo kako proračun za sljedeću godinu mora sadržavati i planiranih 300 milijuna konvertibilnih maraka (oko 150 milijuna eura) za potrebe obrane jer bi manja svota ugrozila provedbu dogovorenih reformi.