Prema popisu CPJ-a, 1. prosinca se u zatvorima diljem svijeta nalazilo ukupno 125 novinara što je za troje više nego 2004.
Sedmu godinu za redom najviše novinara u zatvorima drži Kina, 32. Iza nje je Kuba s 24, na trećem mjestu je Eritreja s 15, a na četvrtom Etiopija s 13.
Sjedinjene Države koje drže četiri novinara u zatvorima u Iraku i jednog u zatočeništvu u vojnoj bazi Guantanamo Bay na Kubi dospjele su na šesto mjesto među zemljama koje zatvaraju novinare, odmah iza Uzbekistana, a izjednačene su s Burmom.
"Zabrinuti smo jer vidimo da broj novinara u zatvorima raste i posebice zabrinuti što popis najgorih svjetskih prekršitelja prava sada uključuje Etiopiju i Sjedinjene Države", rekla je direktorica CPJ-a Ann Cooper.
"Novinari koji izvješćuju o sukobima, neredima, korupciji i kršenju ljudskih prava sve više riskiraju zatvor u mnogim zemljama gdje vlade nastoje predstaviti svoje represivno djelovanje kao legitimne pravne procese", rekla je ona.
Optužbe za protudržavno djelovanje, uključujući subverziju, odavanje državnih tajni i djelovanje protiv interesa države najčešće su optužbe koje se koriste za zatvaranje novinara. Sedamdeset i osam novinara je zatvoreno pod tim optužbama, mnogi u Kini i na Kubi.
SAD četvoricu zatvorenih novinara u Iraku smatra prijetnjom sigurnosti, a glede zatvorenika u zatvoru Guantanamo Bay vojni glasnogovornik ne želi razgovarati o razlozima. Ni za jednog od njih nisu javno objavljene optužbe.
U 2005. godini 24 zemlje su imale u zatvoru novinare, a u prošloj godini 20 zemalja, priopćio je CPJ, organizacija iz New Yorka koja se bavi zaštitom novinara diljem svijeta i promicanjem medijskih sloboda.
Najdulje zatvoreni novinari su Chen Renjie i Lin Youping koji se nalaze u zatvoru od 1983. zbog objavljivanja pamfleta Izvješće o slobodi, navodi CPJ.
Izvješće primjećuje jačanje trenda zatvaranja novinara koji rade uglavnom na Internetu. Od ukupnog broja zatvorenih iz te kategorije je 41 novinar ili skoro jedna trećina.