Sustav je predstavljen u obnovljenim prostorijama Nacionalne središnjice za koordinaciju traganja i spašavanja na moru.
Sustav automatske identifikacije brodova, koji je Međunarodna pomorska organizacija (IMO) uvela prije tri godine, obvezuje sve brodove na međunarodnim putovanjima da za vrijeme plovidbe automatski i stalno odašilju svoje osnovne podatke u obliku teksta, čime se omogućuje nadzor pomorskog prometa u realnom vremenu i doprinosi sigurnosti plovidbe.
Na predstavljanju AIS sustava istaknuto je da je kvalitetan nadzor Jadrana neophodan, među ostalim, zbog više stotina tankera koji na godinu uplovljavaju u njega.
Podaci - naziv broda, pozivni znak, duljina, širina, gaz, pozicija, kurs, brzina, vrsta tereta, odredište, vrijeme dolaska - šalju se preko VHF brodskih radijskih postaja na AIS frekvencijama. Brodovi koji se nalaze u zoni pokrivanja brodskih VHF radijskih postaja primaju te podatke, pa svaki brod u svakom trenutku ima podatke o svim brodovima u njegovom morskom prostoru.
Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka počelo je sa stvaranjem AIS sustava za praćenje i nadzor prometa u hrvatskom dijelu Jadrana početkom 2005. U rad su puštene bazne postaje na Visu i na svjetioniku Savudriji i povezane su s kontrolnim centrom u Rijeci. Kontrolni centar prikuplja podatke, obrađuje ih, prikazuje na monitoru koristeći elektronsku kartu, sprema ih te, po potrebi, brodovima šalje tekstualne poruke.
U tijeku je postavljanje AIS baznih postaja na Susku i na Muzilu kod Pule, što će, istaknuli su predstavnici Ministarstva, osigurati praćenje i nadzor pomorskog prometa u Sustavu usmjerene i odijeljene plovidbe u Jadranu, koji je operativan od 1. prosinca ove godine.
Druga faza nabavke i postavljanja AIS baznih postaja, koja će osigurati nadzor i praćenje brodova na cijelom prostoru unutarnjih morskih voda i teritorijalnom moru Hrvatske, slijedi sljedeće godine.
Do sada su u Hrvatskoj u dijelu nadzora, praćenja i sigurnosti brodova uvedeni Sustav obaveznog javljanja brodova, Sustav usmjerene i odijeljene plovidbe, AIS sustav te dijelovi budućeg Sustava upravljanja pomorskim prometom - VTS (Vessel Traffic Services).
VTS sustav doprinosi sigurnosti ljudskih života na moru, sigurnosti plovidbe i zaštiti okoliša, a bit će uspostavljen u skladu s međunarodnim normama IMO-a.