U pismu, koje je jučer upućeno predsjedniku IFC-a Paulu Wolfowitzu, stoji da je u dvije godine provedbe stečaja zastupnik IFC-a odbio svaki prijedlog stečajnog plana te da se time izravno onemogućava završetak stečajnog postupka u brodogradilištu.
"Prema posljednjim informacijama koje imamo, IFC će na predstojećoj dražbi svoju hipotekarnu imovinu licitirati za otkup preko jednog vašeg posrednika, a zatim ju prodati pojedinačno", navodi se.
U nastavku stoji da su "te nekretnine sastavni dio jedne tehnološke cjeline koja je nedjeljiva za uredno funkcioniranje proizvodnje" te da bi "izvlačenje tih osnovnih sredstava bilo pogubno za tvrtku i onemogućilo nastavak rada i proizvodnje".
"SMH će poduzeti sve institucionalne i izvaninstitucionalne mjere (štrajk, prosvjed i blokadu) protiv takvog postupka, a u cilju očuvanja radnih mjesta i proizvodnje koja se dokazala konkurentnom na svjetskom brodarskom tržištu".
Nadalje se navodi da će "SMH i njegova krovna organizacija SSSH izvijestiti međunarodne sindikalne organizacije i Europsku federaciju metalaca (IFM) o tome kakav kapital, koje organizacije i s kojim namjerama ulaze na hrvatsko tržište."
"Smatramo da će vaša intervencija, u smislu prihvaćanja stečajnog plana, dokazati da ste IFC i Vi, kao njegov predstavnik, legalisti, s transparentnim ulaganjem, ali i rizicima kojima je izložen svaki investitor", stoji u pismu IFC-a.
IFC i Njemačka razvojna banka (DEG), koji su među većim vjerovnicima brodogradilišta, pokrenuli su na riječkom Trgovačkom sudu postupak ovrhe na dijelu imovine nad kojom imaju hipotekarna prava, odnosno na doku 7, dizalicama i plovnim objektima.
Stečajni postupak u brodogradilištu "Viktor Lenac" pokrenut je u prosincu 2003. Odbor vjerovnika prihvatio je stečajni plan u sklopu kojega bi država, kao najveći vjerovnik, postala većinski vlasnik brodogradilišta, ali način provedbe stečaja nije dogovoren.