Predsjednik Hrvatske udruge za epilepsiju i voditelj ambulante za epilepsiju Zavoda za neurologiju Opće bolnice Sveti Duh Ivan Bielen istaknuo je da na milijun djece do 19. godine u Hrvatskoj, pet i pol tisuća djece boluje od aktivne epilepsije.
Do epilepsije dolazi iznenadnim gubitkom svijesti i kočenjem mišića, dužina trajanja napada individualna je i kod svake osobe drugačija, a može trajati od nekoliko minuta do pola sata.
Kada napad nastupi, bolesniku se ne može pomoći osim da mu se pod glavu stavi jastuk, a tijelo okrene na bok.
"Čak je nepoželjno ozlijeđenom u usta stavljati bilo kakve predmete jer se mogu nanijeti druge ozljede", upozorio je Bielen.
Napomenuo je i kako se u sedamdeset posto slučajeva postiže potpuna kontrola napadaja, a uspjeh najčešće izostaje ako se lijekovi ne uzimaju na način kako je liječnik preporučio.
Neuropedijatrica Klinike za pedijatriju KBC-a Rebro Anica Bašnec podsjetila je da se već gotovo stotinu godina epilepsija liječi lijekovima, i to fenobarbitonom koji je i danas u djece najčešće upotrebljavani lijek.
No uz terapiju lijekovima, kaže Bašnec, značajni su i socijalni aspekti. Primjerice, pojedini vrtići ne žele primiti djecu s epilepsijom a pojedine tvrtke ne žele zaposliti oboljele od te bolesti, što može negativno djelovati u procesu liječenja.
Voditeljica Referentnog centra Ministarstva zdravstva za epilepsiju Sanja Hajnšek iznijela je podatak da u Europi danas šest milijuna ljudi boluje od epilepsije.