Analiza kulturnog profila sadašnjih i bivših polaznika postdiplomskih poslovnih studija obuhvatila je 650 ispitanika, a provelo ju je više profesora ljubljanskog Ekonomskog fakulteta u spomenutim zemljama ovoga ljeta.
Istraživanje je rađeno zato jer je za modernog menadžera važno da poznaje obrasce ponašanja i vrijednosti svoje sredine i sredina s kojima posluje, a usporedba rezultata dala je neka iznenađujuća otkrića, piše poslovni list "Finance" koji je u utorak objavio neke rezultate istraživanja.
Usporedba menadžera s prostora bivše Jugoslavije s ruskim mladim menadžerima pokazala je da su razlike prilično očite, dok su međusobne razlike u kulturnom profilu mladih menadžera s prostora bivše Jugoslavije mnogo manje, a ponekad i minimalne.
Tako se primjerice pokazalo da Slovenci u kulturnom profilu nisu tako daleko od Hrvata i Srba. Svi mladi menadžeri iz tih država "poštuju hijerarhiju i autoritet" iako je kod Srba to nešto izraženije, a prevladavaju i "kolektivističke vrijednosti" - zajednicu postavljaju ispred pojedinca. Isto tako kod menadžera iz spomenute tri države prevladavaju "ženske" vrijednosti, a to su dobri odnosi, suradnja i kvaliteta života, dok su "muške" odnosno epske vrijednosti poput herojstva, uspjeha i materijalnog položaja u drugom planu.
Među svim mladim menadžerima u spomenutoj skupini, najviše individualizma pripisuje se Crnogorcima što je suprotno stereotipu o inertnom i "plemenski" formiranom narodu, a najviše "okrenutosti" prema vrijednostima iz prošlosti mladim menadžerima iz BiH.
Tipološke sličnosti uočene su u kulturno-poslovnom obrascu između Slovenije, Hrvatske i BiH, a razlog je kažu povijesni i rezultira iz utjecaja koji je na taj prostor imala carska Austrija.
"Istraživanje naglašava zanimljive paralele između slovenskih, hrvatskih i bosanskih menadžera, a pripisuju ih povijesnim razlozima. Austrijski menadžeri razlikuju se samo u dvije pojedinosti - manjem poštivanju pravila i manjem kolektivizmu. No, može se primijetiti da ni srpski menadžeri nisu daleko od tog modela ponašanja", prenosi "Finance" rezultat istraživanja o kulturnom modelu mladih menadžera u jugoistočnoj Europi.