U zaključcima skupa, dostavljenim danas Hini, ističe se kako treba sustavno popisati dvorce, kurije, vile i ljetnikovace u Hrvatskoj te utvrditi njihov broj, stanje i način korištenja.
Kako se napominje, nužno ih je vrjednovati, što će omogućiti usporedbu s europskim sličnim primjerima te utvrditi kriterije za njihovu zaštitu, obnovu i prenamjenu.
Također je važno uskladiti zakone i propise koji se primjenjuju u obnovi graditeljskoga naslijeđa, a prihode od spomeničke rente usmjeriti u obnovu dvoraca.
Važno je dopunom zakona i propisa uvesti porezne olakšice za ulaganja u obnovu dvoraca te uspostaviti suradnju i partnerski odnos države i vlasnika dvoraca u provedbi zajedničkog programa revitalizacije.
Po uzoru na slične institucije u Europi, ističe se, bitno je utemeljiti centar za istraživanje, praćenje obnove i revitalizacije dvoraca, kurija, zamkova, ljetnikovaca i vila.
U zaključcima se također ističe kako je, pod pokroviteljstvom i u suradnji s ministarstvima turizma i kulture, Hrvatskom turističkom zajednicom i županijskim turističkim zajednicama, potrebno pokrenuti marketinški osmišljen projekt sponzoriranih obnova i revitalizacija najvrjednijih dvoraca i ljetnikovaca u Hrvatskoj, poticati njihovo uključivanje u turističku ponudu, te - sudjelujući u različitim europskim projektima - pripremiti se za korištenje europskih pristupnih fondova.
Znanstveno-stručni skup "Suvremeno korištenje i kreativno upravljanje dvorcima, kurijama i ljetnikovcima" održan je 10. studenoga na zagrebačkome Arhitektonskom fakultetu u sklopu međunarodnog projekta "Villas, stately homes and castles - compatibile use, valorisation and creative managment, 2004.-2006."