Istaknuto je to na današnjem seminaru 'Javno-privatno partnerstvo za javne građevine u Republici Hrvatskoj' koji su organizirali Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca, osječki Građevinski fakultet i Hrvatski institut za mostove i konstrukcije.
U tradicionalnom obliku ustupanja i financiranja javnih radova, javni sektor je odgovoran za upotrebu, održavanje i reguliranje kapitalnih investicija, dok JPP podrazumijeva dugoročno uključivanje privatnog sektora u pripremu i izvedbu kapitalnih investicija, kao i upravljanje uporabom i održavanjem građevina, rekao je konzultant za infrastrukturu u Uredu Svjetske banke u Hrvatskoj i građevinski stručnjak Vladimir Skendrović.
Pritom, kako je rekao, javni partner definira ciljeve projekta u smislu javnog interesa i kvalitete usluga dok privatni partner financira, projektira i gradi objekte, a svoj interes vidi u naplati usluga od korisnika kroz koncesiju ili neki drugi oblik naplate.
Posebni oblik JPP-a koji se često primjenjuje u graditeljstvu je privatna financijska inicijativa (PFI - Private Finance Initiative), rekao je Skendrović. To je zajednički pothvat privatnog i javnog sektora u izgradnji i korištenju javnih zgrada u kojem privatni partner naplaćuje svoj ulog i troškove od javnog sektora kojem daje na korištenje izgrađene kapacitete.
Prednost takvog modela je, dodao je, u tome što javni sektor nema kapitalnih investicija, jer plaćanje naknade privatnom partneru nije zaduženje već se terete tekući troškovi. K tome, privatni partner nosi komercijalni rizik, dobiva se bolja vrijednost za novac, a naknada koju plaća javni sektor ovisi o spremnosti kapaciteta i ugovorenoj kvaliteti.
Uz predstavljanje sadržaja, prednosti i mana PFI modela, na programu seminara su informacije o načinu provedbe tog modela JPP-a, pripremi dokumentacije, kontroli izvršenih radova i usluga, a obradit će se i nekoliko konkretnih slučajeva PFI-a.