FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vijeće EU-a ponovno o Financijskoj perspektivi

BRUXELLES, 7. studenog 2005. (Hina) - Ministri vanjskih poslova 25zemalja članica EU-a okupili su se u ponedjeljak u Bruxellesu naredovitom mjesečnom sastanku na kojem je glavna tema Financijskaperspektiva za razdoblje 2007.-2013., okvirni plan rashoda, koji je uovom trenutku najvažnije pitanje u EU-u.
BRUXELLES, 7. studenog 2005. (Hina) - Ministri vanjskih poslova 25 zemalja članica EU-a okupili su se u ponedjeljak u Bruxellesu na redovitom mjesečnom sastanku na kojem je glavna tema Financijska perspektiva za razdoblje 2007.-2013., okvirni plan rashoda, koji je u ovom trenutku najvažnije pitanje u EU-u.

Zbog nemogućnosti dogovora o Financijskoj perspektivi u lipnju je propao summit EU-a pod luksemburškim predsjedništvom. Britansko je predsjedništvo nakon četiri mjeseca šutnje o toj temi pripremilo svoj prvi prijedlog s okvirnim odrednicama ali bez konkretnih brojki.

Britanski ministar vanjskih poslova i predsjedatelj Vijeća EU-a Jack Straw izjavio je pri dolasku na ministarski sastanak da će njegova zemlja "poduzeti sve kako bi se dogovor o Financijskoj perspektivi postigao do kraja ove godine".

Dodao je kako je riječ o "teškoj zadaći" i stoga "se ne može reći hoćemo li uspjeti postići dogovor do sredine prosinca".

Jedan od glavnih razloga neuspjeha lipanjskog summita jest nespremnost Londona da se odrekne rabata, posebnog aranžmana prema kojem Britanija dobiva natrag dio svojih uplata u europski proračun. Britanija je tvrdila da se u rabat ne može dirati sve dok subvencioniranje poljoprivrede ostaje netaknuto.

Straw je u ponedjeljak ponovio da je Britanija "spremna razgovarati o rabatu, ali samo u kontekstu šire reforme rashoda europskog proračuna, posebice smanjenja troškova za poljoprivredu".

S druge strane, Francuska, koja ima najviše koristi od Zajedničke poljoprivredne politike, ne želi otvaranja rasprave o tome.

Britansko predsjedništvo očekuje da će sadašnji prijedlog proračuna dobiti potporu ostalih zemalja članica te najavljuje da će na temelju toga pripremiti konkretne prijedloge za sljedeći sastanak ministara vanjskih poslova 21. studenoga.

Osim Financijske perspektive, ministri će se također baviti i ptičjom gripom, pregovorima u sklopu Svjetske trgovinske organizacije (WTO), stanjem u Bjelorusiji, Iranu, Iraku i Siriji te mirovnom procesu na Bliskom istoku.

Ministri bi također trebali odobriti početak pregovora s Bosnom i Hercegovinom o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, te raspravljati o budućem statusu Kosova.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙