Spomen-obilježje otkrio je najstariji sunjski lovac Đuro Čejak, koji je podsjetio da su se lovci tog kraja među prvima uključili u obranu Sunje, jedino područje na desnoj obali Save koje velikosrpski agresor nije osvojio u Domovinskom ratu.
Istaknuo je da se spomen-obilježje podiže u znak sjećanja na poginule članove, mlade ljude koji su svoj život žrtvovali za slobodnu Sunju, slobodnu i neovisnu Hrvatsku.
"Nikada ne zaboravite ovu osmoricu naših posavskih i hrvatskih vitezova, dobre, poštene i vrijedne momke, niti što je Sunja bila u Domovinskom ratu i što je dala za obranu i opstojnost Hrvatske", rekao je Đuro Čejak.
Na dane obrane Sunje i sunjske Posavine u Domovinskom ratu podsjetio je ratni zapovjednik 17. domobranske pukovnije, pukovnik u mirovini Željko Krapljan. Istaknuo je da se Sunja obranila u Domovinskom ratu te da su postrojbe legendarne 17. sunjske pukovnije u Oluji oslobodile okupirani dio sunjske općine, sudjelovale u oslobađanju Hrvatske Kostajnice i Dvora na Uni te izbile na državnu granicu s Bosnom i Hercegovinom.
Molitvu za poginule hrvatske branitelje predvodio je župnik sunjske župe sv. Marije Magdalene vlč. Božo Pinjuh, koji je i posvetio spomen-obilježje.