Optužnica u ovom predmetu tereti četvoricu braće Ivanković-Lijanović kao suvlasnike širokobriješke tvrtke, predsjednika Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ) Dragana Čovića, predsjednika Ustavnog suda BiH Matu Tadića i profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu Zdravka Lučića.
Oni su optuženi za carinske prijevare i porezne utaje, primanje i davanje mita te zloporabu službenog položaja i ovlasti.
"Sud ne smatra da postoji neposredna opasnost od bijega optuženih", obrazložio je svoju odluku sudac Gebelein.
Sudsko je vijeće ipak naložilo optuženima da moraju boraviti u stalnom mjestu stanovanja te svaku namjeru putovanja najaviti sedam dana unaprijed.
Također im je odredio da se javno obvežu da će se odazivati na sva planirana ročišta.
Zahtjev za jamčevinom ili određivanje pritvora iznio je međunarodni tužitelj Johnathan Rattel koji je podsjetio na bijeg Ante Jelavića te naveo da bi se glavni optuženi u slučaju "Lijanovići" također mogli odlučiti na sličan postupak.
Rattel je zatražio od suda da jamčevina za Čovića i svu četvoricu braće Ivanković-Lijanović bude po milijun konvertibilnih maraka (oko 500 tisuća eura) a da, ukoliko optuženi ne budu voljni izdvojiti te novce, ostanu u pritvoru do kraja suđenja.
Za Tadića i Lučića nije tražena određena svota jamčevine a tužitelj je samo kazao kako bi on mogao biti manji s obzirom da je njihovo materijalno stanje slabije od onog prve petorice optuženih.
Zahtjev za jamčevinu odnosno određivanje pritvora Čoviću tužiteljstvo je dodatno objasnilo činjenicom da se protiv njega u ovom trenutku vode još dvije istrage te da je gotovo izvjesno da će on biti optužen i zbog sudjelovanja u protuzakonitoj privatizaciji poduzeća "Soko" iz Mostara.
Sam Čović je odmah reagirao kazavši da on nema toliko novaca da bi mogao položiti jamčevinu na kojoj ustraje tužitelj.
Pri tom je pozvao Sud da ga odmah pritvori ako već misli kako je on sa svim ugledom i pozicijom koju ima u BiH spreman bježati s jednog takvog suđenja.
Odvjetnici braće Ivanković-Lijanović podsjetili su Sud da njihovi branjenici raspolažu vrijednom imovinom u BiH te nemaju niti jednog razloga pomišljati na bijeg.
Prije odlučivanja o zahtjevu za jamčevinu odvjetnici svih sedam optuženih iznijeli su uvodne riječi obrane odbacivši pri tom svaku odgovornost svojih branjenika po optužnici što ju je podigao Odjel za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije pri Tužiteljstvu BiH.
Svi branitelji ukazali su na činjenicu da je temelj optužnice iskaz Zorana Nikolića koji je ranije imao status zaštićenog svjedoka.
Nakon što je njegov idenitet otkriven, obrana je prikupila niz dokaza o tome da je riječ o osobi dvojbena morala i ponašanja koja ne može biti pouzdan svjedok.
Odvjetnik Mate Tadića Žarko Bulić je među ostalim rekao da optužba nije uspjela potkrijepiti dokazima niti jedan Nikolićev iskaz koji sadrži optužbe o navodnom podmićivanju.
Bulić je također zatražio da tužiteljstvo pribavi suglasnost Ustavnog suda BiH za vođenje postupka protiv Tadića kao predsjednika tog suda s obzirom na to da je za članove tog sudbenog tijela propisan imunitet od kaznenog progona.
Tužitelj Rattel usprotivio se tom zahtjevu tvrdeći da sucima Ustavnog suda nije dat neograničeni imunitet.
"Nema imuniteta za mito, korupciju i organizirani kriminal", kazao je Rattel.
Predsjednik sudskog vijeća Gebelein najavio je da će odluka o tom zahtjevu biti donesena naknadno.
Suđenja u slučaju "Lijanovići" trebalo bi se nastaviti 15. studenoga.