Kod svih proizvođača peradi u intenzivnoj proizvodnji perad se nalazi u fizički strogo zatvorenim i kontroliranim objektima.
Perad se nalazi pod 24-satnim nadzorom i sve mjere preventivne bio-zaštite u svim fazama proizvodnje provode se kontinuirano, ističu vodeći proizvođači peradi.
Naglašavaju da se, s obzirom na novonastalu situaciju (pojava ptičje gripe), mjere kontrole i pojačano provode, te da su svi proizvođači u dnevnom kontaktu s nadležnim institucijama koje brinu i prate zdravlje peradi.
U svim fazama proizvodnje i distribucije provode se strogi sigurnosni propisi i sljedljivost istih kroz postavljen sustav kontrole kritičnih točki (HACCP), međunarodnih sustava standardizacije svih postupaka sanacije i sanitacije te sustava standarda kvalitete ISO 9001/2000, ističu proizvođači.
Naglašavaju također da intenzivna proizvodnja mesa peradi jedina u Republici Hrvatskoj osigurava samodostatnost, ostvaruje izvoz, te je od nacionalnog interesa za gospodarstvo Republike Hrvatske.
Prema podacima HGK, u prvih osam mjeseci ove godine iz Hrvatske je izvezeno peradi i mesa peradi u količini od 4.919 tona, što je 9,8 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Vrijednost tog izvoza je 13,3 milijuna američkih dolara ili 16,7 posto više nego u istom vremenu lani.
U prvih osam mjeseci iz Hrvatske je izvezeno jaja peradi i ptičjih jaja u ljusci u vrijednosti 200,8 tisuća dolara.
Hrvatska je pak u spomenutom razdoblju uvezla peradi i mesa peradi u količini od 5.413 tona ili u vrijednosti od 10,56 milijuna dolara. U odnosu na isto razdoblje lani to je porast za 56,5 posto kada je riječ o količini te 55,1 posto više kada je riječ o vrijednosti uvezene robe.