Prijedlog predsjednika Slovenije Janeza Drnovšeka je prijedlog za ostvarivanjem uvjetne neovisnosti Kosova, kaže Arifi, "ali to nije naš zahtjev".
Slovenski predsjednik poslao je u četvrtak navečer pismo predsjednicima zemalja članice Kontaktne skupine za Kosovo, glavnome tajniku UN-a Kofiju Annanu i predsjedniku Europske komisije Joseu Manuelu Barossu, kojim ih upoznaje s inicijativom u vezi s rješavanjem budućeg statusa Kosova.
U pismu Drnovšek navodno predlaže jamstva međunarodne zajednice srpskoj manjini te eksteritorijalni status za srpske kulturne spomenike na Kosovu, koje bi štitile međunarodne mirovne snage. Također se predviđa prenošenje ovlasti s međunarodne zajednice na kosovske institucije, a dobivanje međunarodnog subjektiviteta slijedilo bi nakon razdoblja od pet godina, ako međunarodna zajednica ocijeni da su ispunjeni temeljni demokratski standardi i osiguran miran život pripadnika raznih etničkih skupina.
Drnovšek je u srijedu na konferenciji za novinare u Ljubljani rekao da je, uz nekoliko uvjeta, neovisnost Kosova "jedina realna opcija" za tu pokrajinu, dodajući da je faktičko stanje u njoj uz prisutnost međunarodne zajednice zapravo već takvo. Kao prvi uvjet za kosovsku neovisnost naveo je jamstvo za sigurnost srpske manjine, jamstva za njezine predstavnike u kosovskoj vladi i parlamentu te jednu vrstu eksteritorijalnog statusa za srpske kulturne spomenike na Kosovu, o čemu bi se, kako je rekao, sklopio međunarodni sporazum.
U međuvremenu je u četvrtak navečer predsjednik Srbije i Crne Gore Svetozar Marović poslao Drnovšeku pismo u kojemu ga je obavijestio o otkazivanju posjeta Beogradu, predviđene za 2. studenog ove godine.
Nakon oštrih diplomatskih reakcija Beograda i otkazivanja njegova posjeta Srbiji i Crnoj Gori, u petak je u Beograd otputovao Drnovšekov savjetnik za vanjsku politiku Ivo Vajgl. Glavni je smisao Vajglove misije objasniti razloge i motive za slovensku aktivnu ulogu u budućem dijalogu o Kosovu te izgladiti "nesporazum" oko toga, koji je u Beogradu izazvao oštre reakcije