Rice je pred senatskim Odborom za vanjske poslove rekla da će Sjedinjene Države slijediti strategiju sličnu onoj koja se pokazala uspješnom u Afganistanu i rasporediti američke vojne i civilne skupine koje će zajedno s Iračanima raditi na obnovi i uspostavi demokratskih institucija.
Ona je kazala da SAD planira suzbiti pobunu na područjima gdje su pobunjenici najjači i potom pomoći izgradnji trajnih iračkih institucija.
Ističući nedavni ustavni referendum u Iraku kao ključni događaj, Rice je rekla da se sada prelazi iz tranzicijske u fazu stvaranja trajnih iračkih vlasti.
"Osloboditi pojedina područja nadzora pobunjenika, održati sigurnost u njima i izgraditi trajne iračke institucije" ciljevi su plana, rekla je Rice senatorima.
Ona je najavila da će od idućeg mjeseca u ključnim dijelovima Iraka biti raspoređeni vojni i civilni timovi za obnovu koji će pomoći obuku policije, uspostavu sudova te pomoći lokalnim vlastima da uvedu osnovne komunalne usluge.
Sa sve većim padom potpore američke javnosti ratu u Iraku, sve većim američkim žrtvama koje su dosegle skoro 2.000 vojnika te rastućim troškovima, američki kongresnici su sve nestrpljiviji i žele vidjeti izlaznu strategiju administracije predsjednika Georgea W. Busha.
Rice je odbila reći kada bi se neki od 150.000 američkih vojnika u Iraku mogli početi vraćati kući.
Ona je ponovila američke optužbe da Sirija i Iran dopuštaju da borci i vojna pomoć prelaze njihove granice s Irakom i dolaze do pobunjenika i rekla da te zemlje moraju učiniti više da to spriječe.