Administracija predsjednika Georgea W. Busha 30 mjeseci rata u Iraku tvrdila je da će pobuna oslabiti kada se u Iraku učvrsti demokracija, jer al Qaeda i protivnici iračke privremene vlade nemaju što ponuditi Iračanima ili ljudima na Bliskom istoku.
Mišljenje se u posljednje vrijeme promijenilo, piše NYT pozivajući se na visoke dužnosnike Bushove administracije, koji kažu da obavještajni podaci posljednjih mjeseci pokazuju da bi pobuna u Iraku mogla ojačati čak i ako demokracija zaživi.
Administracija ne uspijeva u praksi izjednačiti svoju ideju izgradnje demokracije i dobivanja rata u Iraku.
Sam Bush posljednjih je tjedana promijenio predviđanja za budućnost Iraka upozorivši u nekoliko govora da pobuna u toj zemlji već "metastazira" u mnogo širu borbu za "uspostavu radikalnog islamskog carstva koje se proteže od Španjolske do Indonezije".
"Premda predviđa pobjedu, čini se da priprema zemlju za borbu razmjera hladnog rata", ocjenjuje NYT.
Administracija je usporedila američke napore u demokratskoj obnovi Iraka s onima u Njemačkoj i Japanu nakon Drugog svjetskog rata, što se pokazalo pogrešnim nakon što je pobuna narasla. Dužnosnici administracije sada opisuju pobunu kao dugotrajnu pobunu, sličnu komunističkim pobunama u Maleziji ili na Filipinima, ali "sa širom i smrtonosnijom bazom", piše newyorški list.
Kenneth Pollack iz instituta Brookings u Washingtonu smatra da Bushov novi ton odražava "činjenicu da cijela teorija kako će ovo uspjeti ne uspijeva i gotovo sigurno neće uspjeti" govoreći o ideji administracije da će demokracija biti lijek za iračku pobunu.