Ponukana napisima u današnjem dnevnom tisku da je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić snimku HTV-ove emisije zatražio kako bi razmotrio mogućnost progona urednice Hloverke Novak-Srzić zbog kaznenog djela prisile nad pravosudnim dužnosnikom, glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin priopćila je da je snimku zatražila za potrebe arhive koju je započela slagati kronološki na temelju značajnih tema. "Pregledom snimke analiziram obrađene teme i zajedno s novinskim člancima sastavljam pregleda određenog dana, a sve u svrhu informiranosti dužnosnika DORH-a", stoji u priopćenju glasnogovornice Martine Mihordin koja tvrdi da traženje snimke nema nikakve veze s bilo kakvom kaznenom prijavom podnesenom DORK-u.
U tisku se, pak, nagađa da su splitski suci osjetili pritisak zbog poruka emisije koja je emitirana večer uoči donošenja odluke o žalbi haškog optuženika Josipa Jovića na pritvor.
Potvrdivši da je HTV "na zahtjev ili zamolbu" glasnogovornice DORH-a dostavila kasetu, Hloverka Novak-Srzić je za Hinu izjavila kako ni sama nije povjerovala u mogućnost da su splitski suci tražili da tužiteljstvo postupi po službenoj dužnosti u skladu s člankom 309. Kaznenog zakona koji zabranjuje pritisak na pravosudnog dužnosnika.
Činjenica je da u tom članku stoji da se novinari mogu progoniti ako bilo što u sudskom postupku komentiraju i stoga držim da i novinari i pravni stručnjaci trebaju zatražiti da se ta odredba ukine jer je ispod svih demokratskih standarda i na mala vrata uvodi verbalni delikt, izjavila je Hloverka Novak-Srzić.
Napomenuvši kako nema potvrde da je snimka emisije zatražena radi kaznenog progona urednice, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Dragutin Lučić, koji je i sam bio gost emisije, ocijenio je kako nitko nije "pritiskao suce" i da to nije učinila ni Hloverka Novak Srzić kada je na kraju izrazila očekivanje da će Jović biti pušten iz pritvora.
"Emisija je govorila o moralnim, pravnim, političkim i svim drugim posljedicama ovog slučaja i nastojala ga je sa svih strana rasvijetliti", kazao je Lučić koji smatra kako bi bilo neprimjereno da tužiteljstvo reagira na način da pokrene kazneni postupak protiv urednice.
Člankom 309. KZ-a propisano je, među ostalim, da će se novčanom kaznom od 150 dnevnih dohodaka ili zatvorom do šest mjeseci kazniti onaj tko za vrijeme postupka pred sudom, a prije donošenja pravomoćne sudske odluke, u javnim sredstvima priopćavanja, na javnom skupu ili pred skupinom ljudi, iznosi svoje mišljenje o tome kako bi u tom slučaju pravosudni dužnosnik trebao postupati i kakve odluke donositi. To se ne odnosi na optuženika ili njegovog branitelja, ako su iznijeli svoje mišljenje nakon službenog priopćenja za javnost državnog odvjetnika ili suca.