FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dubrovnik: seminar "Identitet Europe - pitanje drugoga i stranoga"

ZAGREB/DUBROVNIK, 22. rujna 2005. (Hina) -
ZAGREB/DUBROVNIK, 22. rujna 2005. (Hina) -

Na znanstvenome seminaru "Identitet Europe -pitanje drugoga i stranoga", što se održava od 19. do 24. rujna u Dubrovniku, razgovara se o europskome identitetu te o pronalaženju novih mogućnosti za budući suživot u Europi.

Riječ je šestome seminaru što ga je o temi europskoga identiteta organizirao Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu pri Interuniverzitetskome centru (IUC) u Dubrovniku. Voditelj seminara je Goran Gretić, profesor zagrebačkoga Fakulteta političkih znanosti, a njegovi suradnici su Mirjana Vrhunc, profesorica na Sveučilištu Humboldt u Berlinu, Sulejman Bosto, profesoro na Sveučilištu u Sarajevu i Jan Such, profesor na Sveučilištu u Poznanu.

Na seminaru predavači iznose osobna viđenja o suživotu u velikoj europskoj obitelji s osobitim osvrtom na povijest, kulturu, običaje i religiju.

Kako je istaknuo Gretić, pravi put u buduću cjelovitu europsku zajednicu je uvažavanje različitoga i drukčijega od onoga što je naše. Pri tomu, podsjetio je, premda europska zajednica oduvijek teži jedinstvenomu i kozmopolitskomu, povijest je pokazala da u tomu nije uvijek bila i uspješna.

Jer, dodao je, Europa zapravo ima veliku i obvezujuću zadaću pomiriti razlike kako nas one ne bi iznova uništile u ovome vrlo mračnom razdoblju nasilja, bolesti i gladi, a sve zbog naše neosjetljivosti i neangažiranosti u aktualnome trenutku. Zato je, smatra Gretić, potrebno sada reagirati sa svim time što nam je dala civilizacija - od znanosti, tehnologije i iskustva do onoga jednostavno ljudskoga, tj. tolerancije.

Na seminaru sudjeluju profesori i studenti poslijediplomskih studija sveučilišta u Zagrebu, Sarajevu, Poznanu i Berlinu. Njihova je zadaća da, krizu europskoga identiteta pokušaju objasniti s povijesnoga, kulturnoga, filozofskoga i psihoanalitičkog aspekta subjekta, ali i da pokušaju pronaći sponu koja bi, uvažavajući sadašnji trenutak, bila mogući 'modus vivendi' u budućnosti. Pri tomu je, smatraju, posebice važno da se uvažavaju i približe pitanja osobnosti onoga drugoga i nepoznatoga te multikulturalna raznolikost.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙