Program "Poticaj za uspjeh" (punog naziva Program poticajnih mjera za samozapošljavanje i razvoj malog obiteljskog poduzetništva u turizmu) po odobrenju hrvatske Vlade provodi se od listopada 2002. do 1. listopada ove godine preko HBOR-a i 10-ak poslovnih banaka.
U Ministarstvu je, kažu, u tijeku izrada novog teksta toga Programa, koji će kao prijedlog ići na odobrenje Vladi.
Produljenjem tog programa za iduće tri godine Hrvatska bi, očekuju, mogla dobiti nekoliko stotina novih hotela i pansiona koji će činiti značajan iskorak u poboljšanju turističke ponude te razvoju turizma u priobalju, na otocima i i kontinentu.
U programu, naglašavaju, neće biti promjena u smislu predviđenog broja smještajnih jedinica niti vrsta ugostiteljskih objekata za koje se traže krediti, nego će se promjene odnositi na kamatne stope i dodatne subvencije.
To znači da će zahtjeve za te kredite i dalje moći tražiti oni koji ulažu u manje smještajne objekte poput hotela s 10 do 40 smještajnih jedinica, aparthotele s 7 do 20 apartmana, u kampove s 20 do 100 kamp mjesta te u pansione.
Kamatne stope će se pak mijenjati na način da bi subvencija koju dodjeljuje Ministarstvo postala fiksna u obje polovice otplate roka, umjesto samo u drugom dijelu kao što je do sada bio slučaj (kada se kamata subvencionirala s fiksnih 1 do 2 posto).
Dodatna subvencija kamatne stope iznosila bi najviše 1 posto ako se objekt nalazi na području od posebne državne skrbi, na otoku prve skupine ili u unutrašnjem, kontinentalnom području (koja nemaju izlaz na more).
Promjena će biti i u potprogramu "Pod stoljetnim krovovima" kojim se subvencijama kamata želi utjecati i na projekte obnove starih kuća tradicijske autohtone arhitekture, ali koje nisu zaštićene kao kulturno dobro Rješenjem nadležnog Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture.
Novost će biti i što potprogrami više neće imati tablice koje se odnose na manja i veća ulaganja sa različitim rokovima otplate, nego su ulaganja predstavljena jednom tablicom sa širokim rasponom rokova otplate (primjerice od 7 do 20 godina).
Govoreći o dosadašnjem kreditiranju (od 1. listopada 2002. do 30. kolovoza ove godine) iz Ministarstva navode da je od ukupnih 219 odobrenih kredita 115 bilo za nove objekte, 72 za postojeće objekte (odnosno za refinanciranje postojećih kredita većinom za hotele i pansione), dok je 32 kredita odobreno za potprogram "Pod stoljetnim krovovima".
Za objekte iz toga potprograma, od kojih je najviše uređeno u hotele, ukupan iznos odobrenih kredita je 106,02 milijuna kuna ili 14,2 posto od ukupnih 744,73 milijuna kuna.
Od ukupno odobrenih kredita za nove objekte (115) najviše je, 46, bilo za apartmane, a slijedi 40 kredita za hotele, 17 za pansione, 8 za aparthotele i 4 za kampove.
Pritom napominju da je sredinom lipnja prošle godine program "Poticaj za uspjeh" izmjenjen 'izbacivanjem' mogućnosti traženja kredita za apartmane i sobe, a od tada do kraja kolovoza ukupno je odobreno 96 zahtjeva ili 44 posto od ukupnih 219 u zadnje tri godine.
Po županijama najviše je kredita odobreno u Splitsko-dalmatinskoj, Istarskoj i Primorsko-goranskoj od jadranskih županija, a od kontinentalnih u Karlovačkoj i Osječko-baranjskoj županiji.
(Hina) xtam yds