Tema ovogodišnjeg skupa u organizaciji 65 institucija i organizacija je 'Socijalno poduzetništvo u 21. stoljeću: politike, strategije, iskustva i metode', a izabrana je zbog pojačanog interesa za to područje koji su iskazali poduzetnici na prošlogodišnjem skupa, kaže Jagić.
Prva dva dana skup će se održavati u Zagrebu, a na programu su četiri radionice i tri okrugla stola. Poseban interes poduzetnika organizatori očekuju za okrugli stol o predpristupnim programima Europske unije.
Trećeg dana, 7. listopada, skup se nastavlja u Splitu gdje je na programu okrugli stol 'Jadranska regija i Dalmacija utemeljena na znanju' i radionica 'Osnove za razvoj socijalnog poduzetništva'.
Održavanje Europskog dana poduzetnika pozdravili su pomoćnik ministra gospodarstva, rada i poduzetništva Ivan Bračić i pročelnica Ureda za gospodarstvo Grada Zagreba Nela Jurić.
Bračić istaknuo je da Vlada svojim programima i finacijskim poticajnim mjerama želi poboljšati poduzetničku klimu u Hrvatskoj, a da bi se to postiglo, kaže, potrebno je na svim razinama državne uprave ostvariti pozitivne kontakte s poduzetnicima.
Nela Jurić, pak, ističe da je Grad Zagreb u partnerstvu s bankama dosad za razvoj poduzetništva izdvojio 60 milijuna kuna, a godišnje subvencionira kamate na poduzetničke zajmove u iznosu od 3,6 milijuna kuna.
Europski dan poduzetnika (The European Day of the Enterpreneur - EDE) održava se po preporuci Europske komisije od 1999. godine. U Hrvatskoj je održan prvi put prošle, 2004. godine, a Zagreb je bio 36. grad domaćin.
Inicijativa Europske komisije pokrenuta je kako bi mnogobrojne konferencije o malom i srednjem poduzetništvu, koje se održavaju u brojnim europskim gradovima, bile organizirane na isti način.
Cilj svake pojedine konferencije je da gradovi organizatori iznesu vlastita iskustva u razvoju malog i srednjeg poduzetništva kako bi se utvrdile najbolje prakse u njegovu poticanju i donijele preporuke nadležnim institucijama.
(Hina) xduk yds