U ŽOZ-u se taj dan obilježava šesti put, a danas će se obilježiti u 26 europskih zemalja i u Izraelu. Suorganizatori događanja u Zagrebu su Odbor za zaštitu židovske kulturne baštine ŽOZ-a i zagrebački ogranak Gavro Schwartz B'nai B'ritha.
Otvarajući izložbu, predsjednik ŽOZ-a Ognjen Kraus rekao je da je svrha obilježavanja Europskoga dana židovske kulture i baštine upozoriti na to što je danas u Europi sačuvano od nekada bogate židovske kulture, ali i uputiti na zajedništvo s drugim europskim kulturama.
U toj prigodi Kraus se osvrnuo i na aktualna zbivanja u zagrebačkoj Židovskoj općini rekavši da ta zajednica prolazi kroz teško razdoblje koje se, smatra, "moglo prevladati bez ikakvih podjela".
S tim u vezi ustvrdio je da "vjernici u zagrebačkoj židovskoj zajednici neće pretrpjeti nikakvu štetu jer smo pokazali koliko nam je stalo do vjerske tradicije i baštine".
Posjetitelji izložbe, koju je osmislila i postavila Mira Wolf, mogu vidjeti dio baštine zagrebačkih Židova. Riječ je o tekstilnim predmetima - svetim zavjesama parohetima koje zaklanjaju sveti ormar ili kovčeg (aron hakodeš) u kojemu su pohranjeni svitci Tore.
Na većini izloženih paroheta izvezena su imena donatora budući da je, u skladu sa židovskom tradicijom, velik dio svetih predmeta darovan.
Budući da je dio paroheta teško oštećen, u skladu s mogućnostima same općine, a povremeno i uz pomoć Ministarstva kulture, paroheti se restauriraju u radionicama Hrvatskoga restauratorskog zavoda (HRZ).
Tako je i na izložbi prikazan tijek restauratorskih radova koji je, kako je rekao zamjenik ravnatelja HRZ-a Mario Braun, "dugotrajan i zahtjevan posao često skriven od očiju javnosti".
Osim dijela sakralne baštine, danas su posjetitelji mogli vidjeti i emitiranje dokumentarne radiodrame Delke Milanov i Voje Šiljka "Samo zajedno zove se čovjek" , sudjelovati na okruglom stolu o židovskoj kuhinji i židovskim receptima te kušati tradicionalnu židovsku hranu.