"Ovakva vrst svjedočenja nije vam ni od kakve koristi, to su puka nagađanja. Do sada u njegovu svjedočenju nema ništa što vam pomaže", rekao je sudac Patrick Robinson optuženom.
Bivši jugoslavenski predsjednik ranije je najavio da će Šešelja kao svjedoka obrane ispitivati 20 sati, što bi trebalo potrajati dva radna tjedna, no predsjedavajući sudac Robinson danas je upozorio da vijeće može i prekinuti njegovo svjedočenje.
"Šešelj samo tvrdi da su navodi iz optužnice nevjerojatni, iznoseći uopćene ocjene, bez ikakvih informacija. Pitanje je može li se tako koristiti vrijeme suda", kazao je Robinson te dodao da je prekid iskaza moguć i zbog Šešeljeva ponašanja.
"Primjetio sam da ne ustajete kada suci ulaze u sudnicu, kako nalaže praksa i protokol. Ako ostanete pri takvom ponašanju vijeće može odlučiti da više ne svjedočite", upozorio je Šešelja sudac.
Šešelj je odgovorio da ne ustaje jer to pravila ICTY-a ne propisuju, ali i zbog vjerskih razloga jer su mu "pravoslavni svećenici rekli da su toge haških sudaca poput odjeće katoličkih inkvizitora".
Također je ustvrdio da ga "klanjanje sudaca podsjeća na neki sotonistički ritual", što je sudac nazvao besmislicama.
Šešelj je ipak pristao "ustajati ako mu neće prekinuti iskaz".
I suci i tužitelj Geoffrey Nice u više su navrata upozorili Šešelja da proizvodi "previše decibela" u sudnici, odnosno da njegov preglasni govor remeti koncentraciju i praćenje prijevoda.
Milošević je objasnio da Šešelj oduvijek galami kada govori i da ne zna drugačije, što je i on sam potvrdio te nastavio još glasnije.
Šešelj, kojeg je ICTY optužio za zločine protiv nesrba u Hrvatskoj, BiH i u Vojvodini, danas je nastavio svjedočiti o ratu na Kosovu 1998/99., kada je bio potpredsjednik vlade Srbije.
Navode iz kosovskog dijela Miloševićeve optužnice, Šešelj je nastojao osporiti iznošenjem zapanjujućih konstrukcija i teza, uz najčešći zaključak da je u pozadini većine zločina stajala CIA.
Tako je, među ostalim, ustvrdio kako su "leševi s Kosova iskapani po Srbiji kako bi se zapanjila srpska javnost u vrijeme kad je Milošević otet i izručen Haagu". Leševe su, po Šešelju, prebacivali policijski generali koji su prešli na stranu CIA-e i NATO-a.
Za pokolj u Račku, nakon kojeg je NATO počeo s bombardiranjem Srbije, Šešelj je rekao da "nije ubijen ni jedan civil, već samo albanski teroristi, od kojih su neki bili u civilu".
Američku CIA-u optužio je i za najpoznatije pokolje u Sarajevu, onaj na tržnici Markale, u ulici Vase Miškina i druge.
NATO je, po njegovim riječima, učinio "nenastanjivim" mnoga područja Kosova zbog korištenja projektila s osiromašenim uranom, a tamošnja djeca danas ginu i od ostataka kazetnih bombi NATO-a.
Šešelj nastavlja sa svjedočenjem u srijedu.