Susret dvojice vodećih protagonista ekspanzionističke srpske politike iz 1990-ih u sudnici Haškog suda (ICTY) bio je naglašeno srdačan, nakon čega je Šešelj održao polusatno izlaganje o politici svoje stranke, ideološkim razlikama u odnosu na Miloševića te o srpskoj politici 90-ih, nakon čega se zdušno prihvatio pobijanja kosovskog dijela optužnice protiv Miloševića.
Miloševiću se u Haagu sudi od početka 2002. za genocid u BiH i zločine protiv čovječnosti u Hrvatskoj i na Kosovu, a njegov novi svjedok obrane u pritvoru ICTY-a čeka suđenje za ratne zločine protiv nesrba u Hrvatskoj, BiH i u Vojvodini.
Navodeći da je bio član Komunističke partije od svoje 17 godine, Šešelj je rekao da je uvijek bio disident i pobunjenik te da mu je politika vrlo rano postala sudbinom.
Istaknuo je da je cilj SRS bio i ostao za stvaranje Velike Srbije u koju bi ušle sve srpske zemlje i glavnina srpskog naroda.
"SRS se zalaže za Veliku Srbiju, kao jedina srpska politička stranka. Zalaže se za jedinstvenu srpsku državu u koju će biti uključene sve srpske zemlje i glavnina srpskog naroda, bez obzira na vjeroispovijed", kazao je Šešelj.
Objasnio je da bi u toj multikonfesionalnoj državi živjeli: "Srbi pravoslavci, Srbi katolici, Srbi muslimani, Srbi protestanti i Srbi ateisti".
Za Miloševićevu Socijalističku partiju Srbije (SPS) rekao je da se "nikada nije zalagala za Veliku Srbiju, nego isključivo za očuvanje Jugoslavije".
Odgovarajući na pitanja optuženog, Šešelj je odbacio navode optužnice koji Miloševića i druge državne i vojne čelnike tereti za "udruženi zločinački pothvat" protiv Albanaca na Kosovu 1998/99.
Navodeći kako je u to vrijeme bio potpredsjednik vlade Srbije, Šešelj je svjedočio da "nikakvog zločinačkog pothvata nije bilo, već se pokušavalo naći političko rješenje kosovskog pitanja i izbjeći prijeteću agresiju NATO-a".
Svu krivnju za rat i zločina na Kosovu prebacio je na Sjedinjene Države, NATO i Zapad u cjelini ocjenujući da je "Kosovo bio samo izgovor kako bi se američke postrojbe stacionirale na teritoriju Srbije, zbog ispunjavanja svojih geostrategijskih ciljeva".
Milošević je za ispitivanje Šešelja zatražio 20 radnih sati, što znači da će njegov iskaz trajati najmanje dva iduća tjedna.
Nakon što dovrši iskaz o Kosovu, Šešelj će biti prvi svjedok Miloševićeve obrane koji će svjedočiti i o ratnim zbivanjima u Hrvatskoj i BiH.