"Pojačani psihološki pritisak, kojem su izloženi svi Osječani, onemogućava normalno obnašanje vlasti u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji" te se "stječe dojam da neke izvanosječke strukture žele da se nova vlast bavi prošlošću, a ne životnim problemima sugrađana", ocijenio je Đapić.
Posebice je naglasio kako se "svi zločini počinjeni tijekom Domovinskog rata moraju istražiti i individualizirati", no izrazio je i ogorčenje zbog kontinuiranog uznemiravanja javnosti i svakovrsnih pritisaka kojima su izloženi brojni sugrađani.
Osječki gradonačelnik istaknuo je i kako bi "bio sretan kada bi hrvatska policija uložila desetinu energije u otkrivanje onih koji su izravno odgovorni za smrt gotovo tisuću Osječana" te da se stječe dojam da je "na djelu istraga u funkciji mijenjanja obrambenog karaktera Domovinskog rata".
Gradonačelnik Đapić ocijenio je kako je neprimjereno da se predstavnike udruga proizašlih iz Domovinskog rata poziva na razgovor u policiju, napomenuvši kako je to dodatno uznemirilo branitelje Osijeka jer stječu dojam da policija među njima traži "najslabiju kariku" koja bi "potkrijepila senzacionalističke napise nekih tiskovina o događajima u Osijeku s početka 90-ih godina".
Đapić u priopćenju također navodi kako većina građana zbog toga smatra da se kroz pokušaje diskreditacije Branimira Glavaša, tadašnjeg zapovjednika obrane Osijeka, pokušava diskreditirati svaki osječki branitelj i dovesti u pitanje sam smisao obrane od velikosrpske agresije.
Neprihvatljivim ocjenjuje "medijski linč koji želi od mirnoga grada heroja napraviti grad-slučaj, unaprijed proglašavajući generala Hrvatske vojske Branimira Glavaša krivim".
Pri tomu, kaže osječki gradonačelnik , "neobične istražne radnje i nesvakidašnji postupci osječkih policajaca izazivaju opravdanu bojazan u objektivnost izvida kaznenih djela".
Čelnici Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Osječko-baranjske županije danas su, pak, održali sastanak u vezi s pozivom načelnika PU osječko-baranjske Vladimira Fabera da dođu na obavijesni razgovor u policiju, te su zaključili kako bi bilo bolje da policija istražuje problem droge i kriminala u Osijeku umjesto da uznemirava hrvatske branitelje.
Na konferenciji za novinare poslije sastanka predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Šimun Bubalo neprimjerenim je ocijenio poziv načelnika policije na obavijesni razgovor vezan uz događanja u Osijeku 1991. i 1992.
Od 11 udruga proizašlih iz Domovinskog rata, koliko ih je obuhvaćeno Koordinacijom udruga, predstavnici četiriju udruga nakon konferencije otišli su na sastanak s načelnikom PU Faberom, zatvoren za javnost.
Najavili su kako će na sastanku tražiti da se provede postupak i utvrđivanje krivaca za sve ubijene u Osijeku tijekom Domovinskog rata, a izrazili su i nezadovoljstvo što se istražuje smrt dijela građana, a ne vodi prava akcija za traženje nestalih i ubijenih hrvatskih branitelja i civila.