Pod jakim suncem preživjelih, članova obitelji žrtava te brojni drugi okupili su se u Memorijalnom parku Mir u blizini mjesta gdje je pala atomska bomba 6. kolovoza 1945. godine ujutro odnijevši tisuće života i sravnavši grad sa zemljom.
U 8,15 sati po lokalnom vremenu - kada je američki ratni zrakoplov B-29 s imenom Enola Gay bacio bombu - okupljeni u memorijalnom parku su minutom šutnje odali počast onima koji su tada poginuli, a u zrak je pušteno tisuću bijelih golubova.
Zvona crkava i hramova oglasila su se, a prolaznici i automobili na cestama zaustavili su se u znak sjećanja na poginule.
Među dužnosnicima koji su nazočili obilježavanju 60. obljetnice bio je i japanski premijer Junichiro Koizumi koji je ponovio volju Japana da "ostane miroljubiva zemlja bez nuklearnog oružja".
"Ovaj 6. kolovoza je vrijeme naslijeđa, buđenja i obveze, vrijeme u kojem nasljeđujemo obvezu prema žrtvama atomske bombe da ćemo ukinuti nuklearno oružje i ostvariti trajni svjetski mir", kazao je gradonačelnik Hirošime Tadatoshi Akiba okupljenima.
Bomba bačena na Hirošimu izazvala je niz valova, toplinskih zračenja i radijacije koja je trenutačno usmrtila tisuće ljudi. Do kraja 1945. godine broj žrtava narastao je na 140.000 od 350.000 koliko je stanovnika Hirošima tada imala. Tisuće su kasnije podlijegle ozljedama i bolestima.
Tri dana kasnije, 9. kolovoza 1945., bačena je još jedna atomska bomba na Nagasaki. Japan se predao 15. kolovoza čime je okončan Drugi svjetski rat.